Nafile Namazların Önemi ve Fazileti

'Dini Konular' forumunda Yasemin tarafından 9 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. Nafile Namazların Önemi ve Fazileti Nedir?

Müslüman kimse farz namazların dışında nafile olarak her gün Allah rızası için on iki rek`at namaz kılarsa, Allah Teala ona cennette bir köşk yapar. Nafile Namazlar 'ın, kıyâmet gününün dehşetli ânında hesab verirken zor durumda kalan sâhibinin imdadına yetişeceğini de yine Resûlullah sallallâhu aleyhi ve selem haber vermiştir.

Allah Teâlâ buyurur ki;Kulum nafileler ile Bana yaklaşır ha yaklaşır ve nihayet öyle bir hâle gelir ki, artık Ben onu severim. Onu sevince de, onun işiten kulağı, gören gözü, tutup yakalayan eli ve yürümesine vasıta olan ayağı olurum. Böylesi bir kul Benden bir şey isterse istediğini mutlaka ona veririm. Bana sığınırsa onu hıfz ve sıyanetim (koruma) altına alırım.Buhari, Rikak 38

Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb'i.Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir.