Nafaka Ödeme Süresi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 27 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nafaka Ödemesi Nafaka Ödeme süresi ne kadar

  iştirak nafakası ödemesinin başlangıç tarihi mahkeme kararının kesinleştiği tarihtir. İştirak nafakası kural olarak nafaka ödenen çocuğun ergin olması ile sona erer. Medeni Kanunumuz bu durumu ve istisnai hallerini 328. Maddede düzenlemiştir.

  Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder. Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler. Yani, çocuk ergin olduktan sonra da eğitimine devam ediyorsa bu eğitim sürecinde koşullara göre kendilerinden beklenen ölçüde nafaka ödemeye devam ederler. Fakat burada dikkate alınması gereken konu, çocuğun ergin olduktan sonra eğer üniversite okuyorsa eğitim süreci kadar nafaka yükümlülüğü devam edecektir. Yani çocuk 4 yıllık üniversiteyi 10 yılda bitiriyor ise, nafaka yükümlüsünün borcu 4 yıllık süreç için olacaktır. Boşanma kararında iştirak nafakasına hükmedilmemişse de boşanmadan sonra iştirak nafakası talebinde bulunulabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
 2. Çocuğunuz varsa evlenene kadar,eşinizin ise evlenene kadar veya geçimini sağlayacak bir gelir elde edene kadar nafaka ödemeye devam etmek zorundasınız.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Nafaka Ödeme Süresi Forum Tarih
Nafaka ödeme yükümlülüğü ne zaman sona erer? Sosyal Konular 24 Şubat 2011
Nafaka Borcunu Ödemeyen Borçlunun Cezalandırılması İstemi Bunları biliyormusunuz 16 Temmuz 2010
Boşanma Davasında Nafaka Ne Zaman Bağlanır Sosyal Konular 4 Eylül 2014
Boşanma Davasında Nafaka Ne Zaman Bağlanır Sosyal Konular 24 Ocak 2013