Nafaka çeşitleri nelerdir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. nafaka çeşitleri,
  Nafaka türleri nelerdir
  nafaka davası

  Nafaka nedir; Nafaka, ülkemizin sosyal durumuna baktığımızda, daha çok kadının ihtiyacı olan bir olgudur. Çünkü kadınlar çocuğu alırlar ve sorumluluğu üstlenirler. Erkeğin yapması gereken tek şey ise hakimin takdir ettiği nafakayı ödemektir.

  Üç türlü nafaka vardır;

  Tedbir Nafakası
  Mahkeme açıldığı zaman kadını korumak adına daha çok kadına, ama tabii genel olarak durumu kötü olan tarafa bir “tedbir nafakası”na hükmolunur. Eğer kadın dava açmışsa, bazen erkek kızar ve ödeme yapmak istemez, onu kendine muhtaç kılmaya çalışır. İşte bu tedbir nafakası bu sebeple önemlidir. Boşanma davası süresince, yani karar kesinleşinceye kadar bu nafaka sürer.

  Yoksulluk Nafakası

  Boşanmayla birlikte hakim, bu tedbir nafakasının “yoksulluk nafakası”na dönüşmesini sağlar. Bu dönüşüm yapılırken dosya tamamlanmıştır zaten. Varolan duruma göre nafaka miktarının eksiltilmesine ya da artırılmasına karar verilir.

  İştirak Nafakası
  Çocuklar için ise “iştirak nafakası” vardır. Yani eşler arasında bu tedbir ve yoksulluk nafakası olmasa bile, çocuğun büyüyüp topluma katılması için gereken masrafları karşılamak adına, iki tarafın da katıldığı nafaka ödenir. Hakim, taraflardan birinin bunu ödeyememe durumu olduğunu takdir ederse, tek taraflı olarak, örneğin sadece babanın ya da sadece annenin bu masrafları karşılamasına karar verebilir. Tabii tarafların yine mali durumuna göre bu kararı verir.
   
Yükleniyor...
- Nafaka çeşitleri nelerdir Forum Tarih
Boşanma Davasında Nafaka Ne Zaman Bağlanır Sosyal Konular 4 Eylül 2014
Boşanma Davasında Nafaka Ne Zaman Bağlanır Sosyal Konular 24 Ocak 2013
Boşanmada Nafaka Miktarı Neye Göre Belirlenir Sosyal Konular 23 Ocak 2013
Ne Zamana Kadar Nafaka Ödenir Sosyal Konular 30 Temmuz 2012