nabız nedir ?

'Etüt Merkezi' forumunda anniccha tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. nabız nedir? açıklarmısınız

  Nabız, kalbin 1 dakika içinde kaç kere kasıldığını yani kalbin hızını yansıtır. Kalp her kasılmasıyla bir miktar kanı atardamarlar içine fırlatır ve damarların esneyebilme özelliğinden dolayı atardamarlarda buna bağlı bir genişleme olur ve ardından eski durumuna dönmek ister. İşte bu genişleme, damarların yüzeyel seyrettiği yerlerde (el bileği, dirsek içi, kasık, şakak, ayak bileği gibi) nabız dalgası olarak hissedilir.
  [​IMG]

  Vücudumuzdaki nabızın bakılabileceği bölgeler. Buraları, atardamarların yüzeyel seyrettiği ve parmak ucu ile atımın hissedilebildiği yerlerdir. Bu bölgelerden en sık olarak, kolay ulaşılabilmesi ve kolay bakılabilmesi nedeniyle radial arter nabzı tercih edilir.

  Nabız bize yalnız kalp hızı hakkında bilgi vermez, aynı zamanda kalbin düzenli çalışıp çalışmadığı yani kalbin ritmi hakkında da bilgi verir.

  Sağlıklı bireylerde nabız istirahat halinde iken dakikada 60-100, ortalama 70 civarında olmalıdır. Nabız hızı birçok durumdan etkilenir. Çeşitli hastalıklar, egzersiz, stres, yaralanma gibi durumlarda nabız hızı artar. 12 yaş üzerindeki kızlar ve kadınlarda nabız, erkek çocuk ve erkek yetişkinlere göre daha hızlıdır. Atletlerde ve koşucularda ise nabız daha düşük (hatta dakikada 40’larda) olabilir.

  alıntı​
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
 2. 1 ay önce baypass ameliyatı oldum.nabız 50 60 arasında nedeni ne olabilir
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- nabız nedir Forum Tarih
Nabız Nedir? Nabız Nasıl Ölçülür? Sağlık Rehberi 17 Nisan 2010
E-nabız uygulaması nasıl şifre alınır Bunları biliyormusunuz 17 Mayıs 2016
Egzersiz, nabız ve soluk alıp verme arasında nasıl bir ilişki vardır? Güncel Bilgiler 3 Şubat 2016
Bir yetişkinde nabız kaç olmalıdır Okulistik 27 Şubat 2014