müzikte çok seslilik nedir

Konusu 'Eğitim' forumundadır ve Sitem tarafından 25 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Sitem Üye

  Çok Sesli Müzik
  Türlü sesleri, kulağa hoş gelecek şekilde dizme sanatına verilen ad. Güzel sanatların bir kolu olan müzik, insanlığın doğuşu ile başlamıştır. İlkel toplumlarda yapılan din törenlerinde bu törenlerin kutsallığı, çoklukla çalınan müzik aletlerinin, söylenen dini şarkıların yardımı ile daha da artmıştır, ilk çağlarda eski Yunanlıların, din törenlerinde müziğe verdikleri önemin büyüklüğü, bunu gösteren örneklerdir. Ortaçağ boyunca, halk müziğinin yanı sıra dini müziğin de önem kazanması, bulunan yeni yeni müzik aletleri ile toplumlara daha geniş ölçüde etki yapan bir sanat durumuna gelmesi sonucunu doğurmuştur.

  Fakat, müzik alanında asıl gelişmeler, Yeniçağla birlikte başlar. Ortaçağda meydana çıkan çok sesli müzik, Yeniçağda daha büyük gelişmeler kazanmış, matbaacılığın keşfi müzik notalarının çok yaygın olması sonucunu doğurmuş, yetişen büyük besteciler, müziği insanlığın ölmez bir sanatı haline getirmiştir.

  Müzik, ses ve ritm arasındaki bağlantılarla meydana gelir. Zaman içinde akıp giden ses, ölçülebilen ve tckrarlanabilen parçalara bölünebiliyorsa, başka bir deyimle ritmleşmişse, o sese müzik denir.

  Müzik sesleri, bir çeşit müzik yazısı olan nota ile tespit edilebilmektedir.

Benzer konu başlıkları: müzikte seslilik
Forum Başlık Tarih
Soru Cevap müzikte çok seslilik ödev 7 Ocak 2011
Soru Cevap Müzikte kanon nedir? 10 Haziran 2011
Sorun Cevaplayalım Müzikte ses değiştiren işaretler nelerdir 2 Mart 2011
Bunları biliyormusunuz Müzikte ses değiştirici işaretler nelerdir? 23 Temmuz 2010
Bunları biliyormusunuz Müzikte ses değiştirici işaretler nelerdir 29 Haziran 2010