Müziğin Resimle İlişkisi

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve Elfida tarafından 9 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Elfida Üye

  Müzikle Resim arasındaki ilişki
  Müzik Resim ilişkisi
  Müzikle Resim arasında nasıl bir ilişki vardır


  Sanatların birbirleriyle ilişkileri genellikle ilgi uyandıran bir konudur. Örneğin; resim ve müzik, resim ve edebiyat arasındaki ilişki ve etkileşimler zaman zaman araştırılır, denenir ve ilginç sonuçlar elde edilir. Ancak 20. Yüzyıla gelene değin bu ilişkiler sınırlı düzeyde kalır. 19. Yüzyıl sonlarından başlayarak bilimsel ve teknik gelişmelerin yaşama etkin olarak girmesiyle sanatlar arasındaki sınırlar tümüyle yıkılır, tüm sanatlar birbirini etkiler. Bu etkileşim resim ve müzik arasında oldukça fazladır, çünkü fotoğraf ve sinema, yüzlerce yıldan beri doğayı konu edinen resim sanatının kendini sorgulamasına yol açar ve ressamlar doğayı yansıtmayan soyut karakterli müzik sanatını incelemeye yönelirler.

  N. İpşiroğlu buna ilişkin şu saptamayı yapar: "Müzik, sanatların en soyut olanıydı. Doğa yansıtmacılığında uzaklaşan resim sanatı, nesneden bağımsız salt resim öğeleriyle biçimlendirmeyi müzikten öğrenebilirdi." Böylece ressamlar gözlerini doğadan resim öğelerine çevirirler, salt biçim ve rengin sanatlarını yaratmada yeterli olduğunu bulgularlar. Resim sanatı yansıtmacı gelenekten kurtulunca soyut sanat dönemi başlamış olur.

  İpşiroğlu'na göre : "Sanatçıların müziğe gösterdiği ilgi değişikti. Kimi esin kaynağı olarak müzikten yararlanıyor; kimi doğrudan doğruya müziğin resmini yapıyor; kimi senfoni, füg vb. müzik formlarını resme aktarıyor; müziğin biçimlendirme öğelerinden resimde yararlanma yollarını arıyordu." Resim sanatında müzikten etkilenen sanatçılardan bazıları; Matisse, Kandnsky, Klee, Delaunay, Pallock ve Mondrian'dır.
  Alıntıdır​


Benzer konu başlıkları: Müziğin Resimle
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Klasik Batı Müziğinin Tarihçesi 12 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Atatürk Türk müziğinin hangi özellikler taşımasnı istemiştir 20 Ekim 2012
Soru Cevap rock müziğinin babannesi kimdir 22 Mart 2012
Kısa Bilgiler İnsan Hayatında Müziğin Önemi 24 Şubat 2012
Kısa Bilgiler Geleneksel Türk Halk Müziğinin Başlıca Türleri 23 Şubat 2012