Müziğin Edebiyatla İlişkisi

'Sözel Dersler' forumunda Elfida tarafından 1 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Müzikle Edebiyat arasında nasıl bir ilişki vardır  Şiirin müzik sanatına daha yakın olduğu, benzeşen öğeleri bakımından bu iki sanatın daha çok bağdaştığı söylenebilir. Öte yandan, sözcüklerin istiflenişiyle düzyazının da müzikteki ritmik ya da metrik öğelere yakın olduğu açıktır.

  Müzik, malzemesi “ses” olan bir sanattır. Sesler aracılığıyla sunulması bakımından müzik, dolaylı, soyut bir anlatım biçimidir. Müzikle sergilenen anlatım, edebiyat sanatındaki gibi her biri anlam taşıyan sözcüklerden oluşmuş değildir. Ama yine de bir müzik eserinde yer alan duygu ve düşünceleri sezinleriz. Müzik yoluyla anlatılan sevinci, hüznü, şakayı, acıyı, aşkı, yalvarışı, protestoyu, öfkeyi ve insanoğlunun daha nice ruhsal durumunu hissederiz.

  Müzik yoluyla iletilen bütün bu duygu ve düşünceler hissedilirken sözlere gereksinim yoktur. Ama doğrusunu isterseniz, sözlerin müzik eşliğinde söylenmesi o sözlere güç katar. İsa’dan önce yaklaşık 3000 yıllarında, Sümer tapınaklarında rahiplerin kullandığı şiirsel sözler, giderek melodik bir nitelik kazanmıştır. Bütün inançlarda müziğin etki gücüne gereksinim duyulmuştur. Özellikle tek tanrılı dinler, müziğe büyük önem vermiş, tarih içinde “dinsel müzik” olarak nitelenen bir müzik türü geliştirilmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2014
 2. çok teşekkür ederim.
   
Yükleniyor...
- Müziğin Edebiyatla İlişkisi Forum Tarih
Müziğin tarihçesi nedir kısaca Etüt Merkezi 25 Şubat 2015
Klasik Batı Müziğinin Tarihçesi Merak Ettiklerimiz 12 Aralık 2012
Atatürkün türk müziğine ilişkin görüşleri Güzel Sözler 17 Ekim 2012
İnsan Hayatında Müziğin Önemi Kısa Bilgiler 24 Şubat 2012