Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

Konusu 'Sorun Cevaplayalım' forumundadır ve EyLüL tarafından 23 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. EyLüL

  EyLüL Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  26.183

  Müslümanlar namaz kılarken niçin Kabe'ye dönerler

  Dünyadaki tüm müslümanlar, namaz kılarken Kabeye dönerler. Bu durumun Müslümanların birlik ve beraberliği açısından önemi nedir. Açıklar mısınız
  Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

  Cevap:

  Kur'ân, namazda Kabe'ye doğru dönmemizi emreder. Kabe, Hz. İbrahim'in, Allah'ın buyruğuyla yaptığı ilk mabettir. Yalnız O'na ibadet edilmenin simgesidir. Tevhit dininin simgesi olduğundan Kabe'ye dönüp namaz kılarız. Ama yön bilinmediği zaman her taraf Kıble olur. O zaman, "Nereye dönerseniz, Allah'ın yüzü oradadır" (Bakara: 115) ayetinin bildirdiği üzere nereye dönülse ibadet olur.

  Namaz, yeni bir ibadet değil, İbrahim dininden kalma bir ibadetti. Araplar da düzenli olmasa da rükûlu ve secdeli namaz kılarlardı. Ancak namazlarına, ibadetlerine şirk karışmıştı. Allah'a saygıdan sonra kendilerince aracı sandıkları birtakım tannlara da saygılarını belirtir, onlardan dilekte bulunurlardı. İşte bunun adı şirktir.
   
 2. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  hiç biriniz bilmiyonuz
   
 3. Sitem

  Sitem Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  11.846
  Ka’be yeryüzünde sırf Allah’a ibadet edilmek için inşa edilen Allah’ın ilk evidir.Bundan dolayı Allah ona şeref ve kudsiyet vermiş, insanlara onu haccetmelerini emretmiş, onun bulunduğu toprakları emin kılmıştır.

  Bakara suresi 144 cü ayette “Ey Muhammet artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir, ey Müslümanlar sizde nerde olursanız olun yüzlerinizi o tarafa çeviriniz.” denmektedir.

  Bu nedenle Kıble Müslümanlar için çok önemlidir, her hayırlı işimizde kıbleye yöneliriz. Kıbleye yönelik işlerimizde, bereket hayır ümit ederiz, hatta mezarda bile yüzümüz kıbleye dönük yatarız. İslam dini Kabe’yi Tanrıya ibadet merkezi olarak tanıtmış Müslümanlar arasında birlik ve düzen olması için dünyanın neresinde olursa olsunlar yüzlerini Kabe’ye yani kıbleye çevirmeleri emredilmiştir. Kıble kelime anlamıyla yön ve yönelinen taraf anlamına gelen bir kelimedir.
   
 4. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  tşkler arkadaşlar çok işime yaradıı :) <3