Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Müslümanlar namaz kılarken niçin Kabe'ye dönerler

  Dünyadaki tüm müslümanlar, namaz kılarken Kabeye dönerler. Bu durumun Müslümanların birlik ve beraberliği açısından önemi nedir. Açıklar mısınız
  Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

  Cevap:

  Kur'ân, namazda Kabe'ye doğru dönmemizi emreder. Kabe, Hz. İbrahim'in, Allah'ın buyruğuyla yaptığı ilk mabettir. Yalnız O'na ibadet edilmenin simgesidir. Tevhit dininin simgesi olduğundan Kabe'ye dönüp namaz kılarız. Ama yön bilinmediği zaman her taraf Kıble olur. O zaman, "Nereye dönerseniz, Allah'ın yüzü oradadır" (Bakara: 115) ayetinin bildirdiği üzere nereye dönülse ibadet olur.

  Namaz, yeni bir ibadet değil, İbrahim dininden kalma bir ibadetti. Araplar da düzenli olmasa da rükûlu ve secdeli namaz kılarlardı. Ancak namazlarına, ibadetlerine şirk karışmıştı. Allah'a saygıdan sonra kendilerince aracı sandıkları birtakım tannlara da saygılarını belirtir, onlardan dilekte bulunurlardı. İşte bunun adı şirktir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Ağustos 2014
 2. hiç biriniz bilmiyonuz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Ağustos 2014
 3. Ka’be yeryüzünde sırf Allah’a ibadet edilmek için inşa edilen Allah’ın ilk evidir.Bundan dolayı Allah ona şeref ve kudsiyet vermiş, insanlara onu haccetmelerini emretmiş, onun bulunduğu toprakları emin kılmıştır.

  Bakara suresi 144 cü ayette “Ey Muhammet artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir, ey Müslümanlar sizde nerde olursanız olun yüzlerinizi o tarafa çeviriniz.” denmektedir.

  Bu nedenle Kıble Müslümanlar için çok önemlidir, her hayırlı işimizde kıbleye yöneliriz. Kıbleye yönelik işlerimizde, bereket hayır ümit ederiz, hatta mezarda bile yüzümüz kıbleye dönük yatarız. İslam dini Kabe’yi Tanrıya ibadet merkezi olarak tanıtmış Müslümanlar arasında birlik ve düzen olması için dünyanın neresinde olursa olsunlar yüzlerini Kabe’ye yani kıbleye çevirmeleri emredilmiştir. K ıble kelime anlamıyla yön ve yönelinen taraf anlamına gelen bir kelimedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Ağustos 2014
 4. tşkler arkadaşlar çok işime yaradıı :) <3
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Müslümanlar namaz kılarken Forum Tarih
Kadir Gecesinin Müslümanlar için önemi nedir Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Ramazan Ayının Biz Müslümanlar açısından önemi nedir Ramazan ve Oruç 13 Haziran 2013
İlk Müslümanlar Kimlerdir? İslami Bilgiler 2 Şubat 2013
müslümanların yılbaşı Etüt Merkezi 8 Aralık 2012