musibetlere sabır etmek

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Semerkand tarafından 6 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

MUSIBETLERE SABR ETMEK
    HADISI SERIF

Andolsun,sizi korku,açlık,mallardan ve ürünlerden eksiltme gibi şeylerle deneriz;sabredenleri müjdele…Ki onlara bir belâ eriştiği zaman: Allah içiniz ve biz ona döneceğiz, derler”(Bakara S.155-156.Ayetler)

" Basina bir musibet geldi diye hic biriniz ölumu temenni etmesin. mutlaka bir sey yapacaksa :Ya Rabbi benim icin yasamak hayirli oldugu muddetce beni yasat, ölum benim icin hayirli ise beni öldur! desin

Cenabi-hak kullarini zaman zaman muhtelif musibetler ile imtihan eder kitabinda bu hususa dikkat cekilmektedir mealen: "Görmezlermiki her yil ,bir veya iki defa imtihan olunurlar, sonrada tevbe etmezler, ibret almazlar."(surei-tevbe 126)

diger bir ayeti celilede mealen:"Andolsunki sizi biraz korku,biraz aclik,biraz da mallardan canlardan ve mahsullerden yana eksiltme ile imtihan edecegiz. sabredenlere lutfu keremimi mucdele.", buyurulmaktadir.(surei-bakara155)

Dikkat edilirse, ayeti kerimede,kulun gececegi uc basamaga isaret vardir .

Ilk basamak, bela ve musibetler ile imtihan olunmak. Bela insana itaat halinde gelirde itaate devam ederse,rutbe ve derecedir. Gaflet halinde iken gelirde uyanirsa,magfirettir. Isyan halinde iken gelirde o halden dönerse ,af ve magfiret, gunaha devam ederse cezadir.

Peygamber efendimiz söyle buyurmaktadir: "mukafatin buyuklugu belanin siddetine göredir. allah sevdigi toplulugu belaya ugratir..." (Riyazussalihiyn c.1 s.256)

Ikinci basamak , musibetlere sabr etmek. Sabir ayrica katlanmak, insan tabiatina hos gelmeyen bir takim hallere tahammul etmekten ibarettir. Sabir , taate devam etmeye, gunahlari terk etmeye, musibete katlanip, kimseye sikayette bulunmamaya azmetmektir.

Cenabi hak kurani-kerimin'de söyle buyurmaktadir mealen " Ey iman serefi ile temayuz etmis olan kaffe-i ehl-iman!Sabru-salat ile yardim isteyin. Suphe yokki,allah sabr edenler ile beraberdir."(surei-bakara 153)

Sonuncu basamak ise, belanin kendi kusurlarindan dolayi geldigini dusunup, ibret almak ve halini duzeltmektir. Ibret ;uyanmayi icap ettiren hadisedir. Ibret almak ise; ders alinacak hadise karsisinda uyanip,mevcut hali degistirmektir.

"Musibetler, hakka davet, nura hidayet icindir" Fakat allah dostlari söyle dua etmeyi tavsiye buyurmuslardir:

"Ya Rabbi! Ben imtihan ehli degilim, beni imtihan etme ! Habibinin iltimasiyla bizi bu alemden göcur."

2. ''allah sevdigi toplulugu belaya ugratir..."

" Ey iman serefi ile temayuz etmis olan kaffe-i ehl-iman!Sabru-salat ile yardim isteyin. Suphe yokki,allah sabr edenler ile beraberdir."

İnşallah sabreden kullardan oluruz.:)
    Allah razı olsun Mostar.

3. Allah insana katlanacağı kadar sıkıntı yaşatırmış bunlarla sınarmış sabrımızı
    Sabredebilen kullardan eylesin Rabbim hepimizi :)