Mürekkebin Bulunuşu, Mürekkep Ne Zaman Bulundu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mürekkebin Bulunuşu


  Mürekkep Ne Zaman Bulundu

  Bilinen en eski mürekkep türü yaklaşık 4.500 yıl önce Çinliler'in bulduğu sanılan siyah çizim mürekkebidir. Bu mürekkep, yağların yakılmasıyla elde edilen isin, doğal reçineler ve ağaç sakızlarıyla karıştırılmasıyla yapılırdı. Günümüzde de çini mürekkebi buna çok benzer bir yöntemle üretilir.

  Milattan önce 2500'lü yıllarda Çin mürekkebi bulunmuştu aynı zamanda Mısırlılarında mürekkep kullanması aynı zamanlarda bulduklarını göstermektedir. Asur Mısır ve Yunan Medeniyetlerinden kalan taşlar üzerine yazılmış yazılar toprak levhalar değişik kalıntılardır. Mısırlıların yeraltındaki mezarlarından çıkarılan mürekkeple yazılmış olan papirüsler de bulunan kanlıntılar arasındadır.

  Bulunan elyazmalarında Calamus ve tüy kalem kullandıkları sanılmaktadır. Romalılar ve Yunanlılar düşüncelerini aktarmak için sadece tabletleri ve kazı kalemlerini kullanmıyorlardı. Bunların yanı sıra mürekkep kullandılar. Zaten Plinius Marcus Vitrunius Polio ve Dicskorides`in yazıtlarında mürekkebin formüllerine rastlanmaktadır.
   
Yükleniyor...
- Mürekkebin Bulunuşu Mürekkep Forum Tarih
Mürekkebin icadı, mürekkebi kim icat etti Ders notları 5 Mart 2011
Atomun Bulunuşu, Atom Ne Zaman Bulundu Bunları biliyormusunuz 15 Kasım 2012
İntenetin Bulunuşu Bunları biliyormusunuz 12 Temmuz 2012
İnternetin Bulunuşu Ve Gelişimi Teknik Yardım 10 Temmuz 2012