Münker ve Nekir nedir ?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 19 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. Münker ve Nekir melekleri
    münker ve nekir hakkında bilgi
    münker ve nekir nedir

2. Cevap: Münker ve Nekir nedir ?

Kabirde karşılasacağımız sorgu meleklerinin isimleri.

Münker ve Nekir kabirde, ölüye sual soracak iki meleğin adı. Lügatte, nasıl olduğu bilinmeyen manasınadır. Münker ve Nekir, bilinmeyen korkunç insan şeklinde mezara gelip sual soracaktır. Kabir suali haktır, doğrudur (Bkz. Kabir). Hadis-i şerifte, buyruldu ki: “Ölü kabre konulunca yanına iki siyah ve gök gözlü melek gelir. Birine Münker, diğerine Nekir denir. Peygamber olarak gönderilen Muhammed aleyhisselam hakkında ne dersin, derler. Eğer mümin ise, Allahü tealanın kulu ve resulüdür, şehadet ederim ki, Allahü teala birdir. Muhammed (aleyhisselam) O'nun Resulüdür, der. Mezarını enine boyuna yetmiş arşın büyütürler. Nur ile doldururlar. Neşeli uyu, seni en çok sevdiğinden başka hiçbir şey uyandırmaz, derler. Münafık ise bu suale bilmiyorum, insanlardan işittim, bir şeyler söylediler, ben de söylerdim, der. Bunun üzerine toprağa, onu sıkıştır, denir. Kaburga kemikleri birbirine geçer, böylece ahirete kadar azap içinde kalır.”

3. Cevap: Münker ve Nekir nedir ?

İnsanlar ölüpte mezara konduktan sonra sual melekleri denilen iki melek gelir ve kendilerine Rabbimiz tarafından emrolunan kabir suallerini sorarlar.
    Bu sualler: Rabbin kim?, Peygamberin kimdir?, Dinin nedir?, Kitabın nedir?,Kıblen neresidir? şeklindedir.
    Münker ve Nekir Bu sualleri soran meleklerdir.