mum çiçegi

'Resimli Konular' forumunda nesijcim tarafından 25 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Mum çiçeği resmi

Mum cicegi tirmanan ve yetistirilmesi kolay ciceklerden bir tanesi. Boyu 4.5-5 metreye kadar uzayabiliyor. Tirmanmasi icin cicegin ip yada tel gibi bir malzemeye baglanmasi gerekiyor. Bitkinin yildiz seklinde ki cicekleri kokulu ve cicekten damlayan sivi ise tatlidir. Cicek acma donemi Mayis ile Eylul aylari arasindadir. Mum cicegi ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

* Cok ihtiyac yoksa topragini degistirmeyin.
    * Bitki tomurcuklandiktan sonra kesinlikle saksinin yerini degistirmeyin.
    * Bitkinin çiçekleri olduktan sonra olu çiçekleri koparmayın. Kendiliginden dokulsun.

Diger bakım kuralları ise şöyle:

Isı: Normal oda sıcaklığı. Kışın ise ısı 10-12 derece civarında olmalı.
    Işık : Aydınlık ortam sağlanmalı. Bir miktar direk güneş ışığı ideal.
    Su : Kışın su miktarı azaltılmalı.
    Saksı değiştirme zamanı: ilkbahar
    Çoğaltma: ilkbahar ayında kesilen dallar suya konulur.

mum çiçeği 1. mum çiçeği2. mum çiçeği3. mum çiçeği4. mum çiçeği5. mum çiçeği6. mum çiçeği7.

2. Benim çocukluğmda evimizde vardı bu çiçekten. Neredeyse salonun yarısını kaplamıştı.Hele birde çiçek açtımı harika görünürdü. Biz bal damlıyor çiçekten derdik.:f196:

Güzel bir paylaşım olmuş nesij.Meğer bende ne çok anısı varmış.Çocukluğuma kadar götürdü beni.

3. çok güzel bir görüntü, emeğine sağlık NESİJCİM

4. Bizim hiç böyle çiçeğimiz olmadı :(
    annemin süs kabakları vardı annem gözü gibi bakardı tek tek sayardı kimse koparmasın diye
    bi onlar kalmış çocukluğumdan benim birde bir seferde 9 yavrusu birden olan kurt köpeğimiz :(
    yav bu çiçekten nereye gittim hep senin yüzünden WisH :f20:

5. evet bizim evdede vardı yerlere mumları akardı ve sabahları harika bir koku saçılırdı eve çok güzeldi
    teşekkürler emeğinize sağlık :f118:

6. Çok güzel bir görüntüye sahip bilgiler için tşkler ellerinize sağlık

7. Bilgi ve paylaşıma teşekkürler.
    Emeğinize sağlık.

8. Cevap: mum çiçegi

yapma çiçekler gibilerr ne değişik duruyorlar :) bayıldımm...