Muhteşem Yüzyıl ın Osmanlı ile Bağdaşmayan Yanları

'Popüler Diziler' forumunda alemşah tarafından 12 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Muhteşem Hata!
  Tepkilerin gölgesinde yayına giren Show'un yeni dizisi 'Muhteşem Yüzyıl'a tarihçilerden de eleştiri geldi. Tarihçilerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde dikkat çektiği maddi hatalardan bazıları şöyle

  [​IMG]
  Olaylar 1520'de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.

  [​IMG]
  Yavuz Sultan Selim'in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı'da ilk harp gemisi 1644'te inşa edilmiştir. 16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.

  [​IMG]
  Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen 'saray terbiyesi ve nezaketi'yle alâkası yok.

  [​IMG]
  Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.

  [​IMG]
  Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil. Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.

  [​IMG]
  Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.
   
Yükleniyor...
- Muhteşem Yüzyıl Osmanlı Forum Tarih
Muhteşem Yüzyıl Dizisi ne zaman bitecek Popüler Diziler 17 Ocak 2014
Muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor 2014 Popüler Diziler 26 Aralık 2013
Survivor Birincisi Hilmi Cem Muhteşem Yüzyıl'da Popüler Diziler 26 Eylül 2013
Muhteşem Yüzyıl Dizisi Son Transferi Popüler Diziler 9 Eylül 2013