Muharrem Ayında Cuma Günü Oruç Tutulurmu?

'Ramazan ve Oruç' forumunda Yasemin tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Muharrem ayında tutulan orucun sevabı Ramazna ayında tutulan oruç sevabı gibidir.Peygamber Efendimiz s.a.v şöyle buyumuştur.Ramazan orucundna sonra en kıymatli oruç Muharrem ayınd atutulan oruçtur.

Bu nedenle Muharrem ayında özellikle ilk 10 gün oruç tutulmalı 10 gün tutamıyorsanız 3 gün yani 9. 10. ve 11. günlerinde tutmalısınız.

Peki Muharrem ayında cuma günü oruç tutulurmu peş peşe tutulan oruçlarda bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum bu konuda edindiğim bilgileri hemen sizlerle paylaşıyorum:

Sadece Cuma günleri oruç tutulur mu? Perşembeyi veya cumartesiyi de eklemek gerekir mi sorusuna alimleirn vermiş olduğu cevap şu şekildedir.

Yalnızca cuma günü oruç tutmamak ona Perşembe veya Cumartesi günlerini de ilave etmek konusunda Peygamberimizden nakledilen sahih hadisler mevcuttur.Bizim de yapmamız gereken şey, hadislere uygun davranmak, yalnızca Cuma günleri oruç tutmamak, buna Perşembe veya Cumartesi gününü de eklemektir.

Bu hadislerden birkaçı aşağıdaki gibidir:

Ebu Hureyre radıyallahu anh şöyle demiştir: Ben Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemi şöyle derken işittim:

Sizden herhangi biriniz Cuma gününden bir gün evvel yahut bir gün sonra da oruç tutmadıkça sakın yalnız cuma günü oruç tutmasın!

Bu hadislere dayanan bazı âlimler yalnızca Cuma günleri oruç tutmayı haram, bazıları mekruh kabul etmiştir. Kendilerine bu hadisin ulaşmadığı düşünülen Ebu Hanife, İmam Malik ve İmam Muhammed ise yalnızca Cuma günleri oruç tutmanın mekruh da olmadığını mubah olduğunu söylemişledir.