Muhammed Tevfik Bosnevi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 12 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. Kısaca Muhammed Tevfik Bosnevi Kimdir

Anadolumuzda yetişen büyük velîlerden biridir. İsmi Muhammed Tevfîk`tir. Fâtih civârında bulunan ZeyrekHamamı`nı işlettiği için Hamâmî, Unkapanı`nda konağı olduğu için Unkapanî ve Bosnalı olduğu için Bosnevî nisbeleriyle anılan Muhammed Tevfîk Efendi, 1785 (H.1200) senesinde Bosna`da doğdu. 1866 senesinde İstanbul`da vefât etti. Kabri, Üsküdar`ın İnadiye semti Nalçacı Hasan sokağında 26 numaralı evin yanındaki Nalçacı Halîl dergâhı bahçesindedir.

Tevfîk Bosnevî İstanbul`a gittiğinde , vefât edinceye kadar hocasına hizmet etti. Hocası vefât edince, yerine geçerek ölünceye kadar insanlara doğru yolu göstermeye çalıştı.

Muhammed Tevfik Bosnevî,seyrek sakallı, uzun boylu, zayıf, elâ gözlü, ince parmaklı ve hep önüne bakarak yürüyen bir zât idi. Yumuşak huylu, çok cömert, tatlı sözlü idi.

Muhyiddîn adlı bir zât şöyle anlatır: Bir kızım doğdu. Doğum olduğu gün elimde hiç para yoktu. Ebenin parasını dahî veremedik. Sıkıntılı bir hâlde Tevfik Efendinin yanına gittim. Tevfik Efendi bana dönerek; Sizin bugün bir ihtiyâcınız var. Sizin ihtiyâcınız, bizim ihtiyâcımızdır. dedi. Sonra elime bir miktar para koydu. Tevfik Efendinin verdiği o para, o gün bütün ihtiyâcımı karşıladı. Ayrıca yeni doğan kızıma da bir şeyler aldım.

Muhammed Tevfîk Bosnevî Efendi , yazdığı bir namede buyuruyor ki: Kurân-ı kerîmi, harflerin çıkış yerlerine, tecvîd kurallarına riâyet ederek ve elden geldiği kadar mânâ üzerinde düşünerek, her gün en az beş sayfa okumalıdır. Daha fazla olursa güzel olur. Kur`ân-ı kerîm okurken ağlamalıdır.