Muhammed Reşid Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 26 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Muhammed Reşid Kısaca Hayatı


  Muhammed Reşid Rıza Mısırda Döneminin en etkin ulema ve dinsel yargıçlarından. Muhammed Abduh’un en yakın takipçilerinden birisi olarak bilinir.

  Rıza yorumları ile Siyaset ve Din Devleti düşüncelerini geliştirmelerinde El Benna, Mevdudi ve Kutub gibi bazı 20. yy. Siyasal İslamcılarını etkileyen yer yer reformist yer yer ise radikal içerikli çıkışları ile bilindi. Afgani ve Abduh gibi Rıza da Batı sömürgeciliği ile yüz yüze kalmanın bir sonucu olarak Müslüman toplumların zayıflığına ve geri kalmışlığına dikkatini verdi.

  Dinin bidatlardan ve batı etkilerinden arındırılması gerektiğini belirtse de içtihadlar yolu ile çağdaş gerçekliklere uygun olduğunu savundu. Sufileri ve tarikatleri eleştirdi. Ulema’ nın düşünmekten ve sorgulamaktan uzak olduğunu belirttiği kör taklitçiliğinin bilim ve teknolojide geri kalınmasının nedeni olduğunu öne sürdü. Bu kusurların İslamın gerçek kaynakları olarak tanımladığı Selefiliğe dönülmesi ile tamir olunabileceğini savundu.

  Yaşamının sonlarına doğru Suudi Arabistan'da karşıtlarının vahabilik olarak tanımladığı akımın kurucusu Şeyh Abdülvehhab' ı yakın zamanın büyük ıslahatçılarından biri olarak niteledi. İbn Suudu görmek için çıktığı yolculuğunda Süveyş’ ten Kahire’ ye dönüş yolunda vefat etti.
   
Yükleniyor...
- Muhammed Reşid Kimdir Forum Tarih
ilk vahiyden sonra Hz.Muhammed ne yapmıştır Sorularla İslamiyet 6 Nisan 2016
Hz.Muhammed (s.a.v) Evliliği kısaca Hz.Muhammed (sav) 6 Nisan 2016
Hz Muhammed (sav) kimsesiz çocukları korumakla ilgili hadisleri Hz.Muhammed (sav) 24 Şubat 2015
Hz.muhammedin hayatındaki olayların tarihi sırası Hz.Muhammed (sav) 1 Şubat 2015