Muhammed Kadri Hazin Kimdir, Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 15 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Muhammed Kadri Hazin Kimdir

Muhammed Kadri Hazin Kısaca Hayatı

Seyyid Muhammed Kadrî Hazîn (Kds) miladi 1898 senesinde Cizre'de doğdu. Babası Seyyid Haşim, dedesi Seyyid Muhammed olup İmam-ı Hüseyin (RA) neslinden Hz. Resûl'e varan seyyidlik şecereleri hakiki olarak mevcuttur. Hatta Emeviler devrindeki tasdikler dahi üzerinde mevcuttur. Annesi Seyit Osman kızı Seyyid Şefika olup aynı ailedendir..

Hz. Şeyh, zahiri ilmi meşhur Molla Abdurrahman'dan tahsil etti. Bu zat Cizre'nin ve muhitin en büyük alimi ve kadiri halifesi. Çok muttaki bir zattı. Şeyh hazretlerini çok seviyor, sıkı bir ders talimi veriyordu. Çocukluğundan beri onun çok çok büyük insan olacağını biliyordu. Hz. Şeyh'e derdi ki: "Sakın ilmi terk etme. Terk edersen Allah'ın sana verdiği bu hafıza, zekâ ve kabiliyet yarın kıyamette sana davacı olacaktır." Bir gün çocuk yaşta Seyyid Kadrî, muhterem hocasına akşam gördüğü rüyayı edeple şöyle anlattı:

"Hocamın bulunduğu caminin bahçesi kenarında bir incir ağacı vardı. Arştan yeşil bir nur direk gibi buraya inmiş ben de o nurun altındayım ve toprağı kazıyorum, insan kemikleri çıkıyor. Çıkanı omzuma koyuyorum. Sanki yerin dibini bulmuş gibi kazdım, omuzlarımda insan kemikleri oldukça yükselmişti." Hocası dedi: "Elhamdülillah rüyan hakikidir. Şuna işarettir ki; Bütün Seyyid cedlerinin bereketi nuru senin üzerinde toplanacaktır. Sen hepsinin varisi olacaksın. Orada da ecdatlarından bazısı yatıyor."