Muhammed İsmail Kimdir, Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 14 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhammed İsmail Kimdir, Kısaca Hayatı

  Hindistan'ın büyük velîlerinden. Muhammed Ma'sûm hazretlerinin torunu ve Muhammed Sibgatullah'ın ikinci oğludur. İmâm-ül Ârifîn yâni zamânındaki bütün velîlerin imâmı, önderi idi.

  Muhammed İsmâil, küçük yaşta, yüksek dedesi Urvet-ül-vüskâ Muhammed Ma'sûm hazretlerinden ilim öğrenip, bulunmaz sohbetleri ile şereflendi. Onun teveccühlerini kazanarak, daha çocuk iken, evliyâlıkta yüksek hâllere kavuştu. Dedesinin 1668 (H.1079) senesinde vefâtından sonra, babası Muhammed Sibgatullah hazretlerinin ders ve sohbetlerine devâm etmeye başladı.

  Tasavvufta yüksek velîlerin seçilmişlerine mahsus olan makamlardan soruyorsunuz. Ümidli olunuz. Bu fakîr sizden hiçbir şey esirgemiş değilim, esirgemiyeceğim de. İnşâallah bu yüksek makama yakında kavuşursunuz. Bilmeseniz de zararı yoktur. Çünkü bir şeyin hâsıl olması başkadır, bilinmesi başkadır. Aralarında büyük fark vardır. Bugünlerde bu fakîr, çok iyiyim. Mescide yürüyerek gidip gelebiliyorum. Fakat bir bacağımda ve dizimde biraz hâlsizlik, kuvvetsizlik vardır. Rabbimiz, inşâallah onu da geçirir. Mektuplarınızı bekliyorum. Vesselâm.

  Muhammed İsmâil hazretleri yetmiş yaşından çok yaşadı ve on sekizinci asrın başlarında vefât etti.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Kasım 2012
Yükleniyor...
- Muhammed İsmail Kimdir Forum Tarih
ilk vahiyden sonra Hz.Muhammed ne yapmıştır Sorularla İslamiyet 6 Nisan 2016
Hz.Muhammed (s.a.v) Evliliği kısaca Hz.Muhammed (sav) 6 Nisan 2016
Hz Muhammed (sav) kimsesiz çocukları korumakla ilgili hadisleri Hz.Muhammed (sav) 24 Şubat 2015
Hz.muhammedin hayatındaki olayların tarihi sırası Hz.Muhammed (sav) 1 Şubat 2015