Muhammed Efendi Kimdir, Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 20 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Seyyid Muhammed Efendi Kimdir, Kısaca Hayatı

  1928 yılında Kızılören kasabasında dünyaya geldi. Babası Kadiri Tarikatının Muhammediye Kolu ve Nakşi Tarikatının Halidi kolunun mürşidliğini yapan Seyyid Osman (k.s.) Efendidir. Seyyid Muhammed Efendi beş yaşında babası yanında ilim tahsiline başladı. Ondan tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve tasavvuf dersleri aldı.

  Bu arada Kayseri şehrinde bulunan büyük ulemaların yanlarında çok zor şartlar altında ilim tahsil etti. Daha sonra Ankara ve İstanbul’a giderek dönemin önde gelen alimlerinin derslerine devam etti.Hacı Yusuf Eken`den ilm-i meani, Camii Kebir imamı Ahmet Efendi’den de farsça dersleri aldı. Yurdun birçok yöresinde imanlık ve vaizlik görevlerinde bulundu.

  Birçok alimin ve tasavvuf ehli kimsenin sohbet halkalarına katıldı. Barla’da Said Nursi hazretlerinin altı ay kadar sohbetlerine devam etti. Vaazlarında sisteme muhalefet ettiği gerekçesiyle 1968 yılında 163. maddeden dava açılıp, Kayseri 1. Ağır ceza Mahkemesinde 24 yıl ceza istemiyle yargılandı. Av. Bekir Berk'in yaptığı savunma ile beraat etti.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Kasım 2012
Yükleniyor...
- Muhammed Efendi Kimdir Forum Tarih
Oflu Muhammed Emin Efendi Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 1 Şubat 2013
Hacı Muhammed Sami Efendi Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 2 Aralık 2012
Muhammed Nûreddin Efendi Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 22 Kasım 2012
Muhammed Murad Efendi Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 21 Kasım 2012