Muhabbet kuşu yavrusu ve bakımı

'Hayvanlar Alemi' forumunda Bloom tarafından 18 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Muhabbet kuşu yavrusu ve bakımı

Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır.
    Kuşlar, filizlenmiş tohumlar ve özel kuluçka yemleriyle beslenmeli.
    Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü, kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı.
    Yumurtaların kabukları yavrulara zarar verir. Yumurta kabukları, zaman geçirmeden yuvadan alınmalı.
    Yavrulardan biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehtid eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı.
    Yavrunun kursağına hafifce dokunun. Genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular, gelişimlerini tamamlayamazlar. Anneler, yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.
    Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin.
    Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.
    Yuvadan yeme düşme aşamasındaki yavrular, yem kırıp su içmek gibi pek çok davranışı genelde babalarını taklit ederek öğrenmektedirler; bu düzeyde iken koparılıp alınan bebekler henüz kabuklu yemleri kırıp yemeyi, yemliğin suluğun yerini bulmayı hatta tünekte durmayı bilemezler.
    Ayrıca bu kadar minik yavruların sıcak yuva ortamına, çok uykuya da gereksinimleri var. Bunların da sağlanması gerekmektedir.

Kısaca bakım, beslenme, sevgi, ilgi insanbebeklere gösterilenle aynı olmalıdır.

İlk günü olması ve ortam değişikliği nedeniyle yaşadığı stres, durgunlaşmasına ve yem yemesinde azalmaya neden olur. Kafesi; ısısı 20 dereceden az olmayan, hava akımı bulunmayan, sakin bir yere koyun. Yuvalarının karanlık, korunaklı ve sıcak ortamına olan gereksinimlerini belli etmek için kafes tabanındaki kağıtların altına saklanma şeklinde davranış gösterebilir. Aslında bu durum için en uygun şey, tabanın bir kenarına, girişi biraz genişletilmiş hamster yuvası koymaktır, tabii kafesiniz çok küçükse sığmayabilir. Uzun süre uyuması ve hafif ishal görülmesi normaldir. Ancak kütüphanede belirtilen hastalık belirtileri de gözardı edilmemelidir.

Kafeste, tünekte durmasını pek beceremeyeceği için, yerdeki dışkılara bulaşmaması/yememesi, dökülen yemleri de tüketmemesi için kafes altına çapraz şekilde ağaç dalından tünek yapmaya çalışın. Henüz düzgün olmayan yüzeylerde yürümesini de beceremez ancak kafes alt ızgarası ilk 1-2 günden sonra mutlaka konulmalıdır. Salıncak takılması henüz dengelerini tam sağlayamadıklarından sağlıklı olmaz. Ayna asla bulundurulmamalıdır. Kafese kademeli olarak 2 tünek takılmalı, bunların yemlik ve suluğa kolayca erişim sağlayacak, birbiri arasında kolaylıkla ulaşabileceği konumda olmalarına özen gösterilmelidir. Kendi görüşüm olarak, bu süreçte mubiş sesi dinletilmemeli, hafif ses tonu ile konuşulmalıdır.

2. Cevap: Muhabbet kuşu yavrusu ve bakımı

Kendime zor bakıyorum birde kuş yavrularıyla hiç uğraşamam ;)

3. Cevap: Muhabbet kuşu yavrusu ve bakımı

Alışırsan bırakamassın güzel oluyor hele o yumurtanın çatlamasını beklemek yavrunun ilk ötüşünü duymak, o çirkin'mi çirkin tüysüz görüntüsünü görmek istemezmisin denemelisin zorbey :f40:
    Meleğim sizi ilgilendiren konularıda nasıl bulmuşssun teşekkürler bilegiler için emeğine sağlık

4. Cevap: Muhabbet kuşu yavrusu ve bakımı

Çok yararlı oldunuz. Teşekkürler. Muhabbet kusumlarım var. 25 günlük yavruları var. Bazı konularda yardım araştırmaktaydım bu bilgilerinizi almam iyi oldu. Bir tanesi devamlı yatıyor gibi. Hep böylemidirler. Yoksa hasta mıdır. Bu gün ishal de olmuşlar ama neden bilmiyorum normalmidir. 4 yavru var. karınları şiş gibiydi. Kuşcudan barsakları için ilac aldım. 2 gündür veriyorum. yumurta ve bisküvü mama yapıp verdim şimdiye kadar. Hayvan bakımı çok zor. Bir şey olur diye üzülüyorum.

5. Cevap: 1 Aylık muhabbet kuşu eğtimi ve bakımı.

Arkadaşlar bana daha kuş dün geldi dün yavaş yavaş göğsünü okşuyordum fakat sabah kalktığımda elime biraz yem aldım ve ona yavaşça uzattım elime yaklaştı geldi elimin üstüne çıkıp kafesinden kaçtı o sırada balkon kapısı açıktı ve salon kapısıda direk perdeye uçtu tutundu hemen balkon kapısını kapattım sonrada salonun kuş balkon kapısının önüne geldi hemen aldım kafesine koydum. :)