Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

'Hayvanlar Alemi' forumunda anniccha tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır

  Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Resimli Anlatım

  Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı


  [​IMG]

  [​IMG]

  Kuşların tırnak ve gagaları zamanla çok uzayabilir. Her ikisi de keratin yapılıdır ve kısaltılmasında bir sakınca yoktur. Fakat ne kadar keseceğinizi bilmek, işlem sırasında kuşun canını yakmamak ve kan damarlarına zarar vermemek çok önemlidir.
  Kuşların tırnaklarında kan damarlarını görmek genellikle çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey tırnağı ışığa doğru tutmak ve dikkatlice bakmak. Fakat, kuşunuzun koyu renkli tırnakları varsa bu tespit(damarları bulmak) daha zor olacaktır. Tırnakları kesecek kişi çok dikkatli ve yavaş olmalıdır.
  Tırnağı batabilir. Bunu engellemek için tırnakları koyacağınız kabınız bulunmalı.Öteki önemli konu ise kanamayı durdurmaya yönelik ilk yardım. Çünkü tırnakları keserken damara zarar vermeyeceğinizden %100 emin olamazsınız. Eğer kuşun kanaması varsa kesinlikle ilk yardım gerekir.
  Aslında, tırnakların kesilmesi kuşa zarar vermez, insanların saçının kesilmesiyle aynı işlemdir. Lütfen dikkat : kuşa zarar vermeyeceğini bilseniz bile eğer kuşunuzu zaptedemiyorsanız bu işe kalkışmayın. Çoğu veteriner bu işi siz başaramadığınız taktirde yapmaktadır
   
Yükleniyor...
- Muhabbet Kuşu Tırnak Forum Tarih
Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır Hayvanlar Alemi 16 Kasım 2013
Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı Hayvanlar Alemi 13 Mayıs 2010
Muhabbet kuşunu konuşturmak için ne yapılmalı Hayvanlar Alemi 25 Haziran 2015
Muhabbet kuşunun kolay söyleyebileceği kelimeler Hayvanlar Alemi 6 Nisan 2015