Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı

'Hayvanlar Alemi' forumunda anniccha tarafından 13 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı
    Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi
    Muhabbet Kuşu Tırnak Hastalığı

Uzayan tırnaklar, muhabbet kuşunuzun tünemesini güçleştirir. Bu yüzden belli aralıklarla kuşun tırnaklarını törpüleyerek düzeltmek gerekir. Muhabbet kuşunuz, kafes tülü, üzerinizdeki kıyafet, halı vb yerlere tırnaklarını fazlaca takmaya başlamışsa, tırnaklarınızın törpülenme zamanı gelmiş olabilir.

Muhabbet kuşunuzun tırnaklarının törpülenmesi için öncelikle bir veteriner hekimden veya bu konuda deneyimli bir kişiden yardım almanızda fayda var. Daha sonra, iyice öğrendikten sonra bir törpü ile siz de bu işi yapabilirsiniz. Bu işi iyice öğrenmeden yapmaya kalkarsanız, kılcal damarların olduğu bölgeye zarar verebilir; kuşunuzun ayağının yaralanmasına sebep olabilirsiniz. Tabii bir de, bu işlem sırasında kuşunuzu ürkütmekten kaçınmanız gerekir...

Kuşlarda görülen en büyük problemlerden birisi de mantar enfeksiyonudur. Özellikle göz, tırnak ve gagada görülen bu enfeksiyon gerekli tedbirler alınmazsa ve tedavisi yapılmazsa hayvanınızın ölümüne neden olabilir.

Göz ve tırnak hastalıklarından uzak tutmak amacı ile kuşun bulunduğu kafesin temizliğinin düzenli olarak yapılması ve zaman zamanda dezenfekte edilmesi şarttır. Eğer aksi olursa göz, gaga ve tırnaklarda mantarlara ve enfeksiyonlara rastlanabilir. Ayaklarda mantar veya enfeksiyon olduğunda ayağı ile gagasını ve gözünü kaşıyan kuşun gagası ve gözü bu durumdan etkilenir. Göz parlaklığını yitirir. Gaga pürüzsüz görünümünü yitirir ve ayaklarda matlaşma görülebilir. Lütfen veteriner hekiminizden veya veteriner kliniklerimizden bilgi alınız.

//sululimon-evcil dostlar//

2. Cevap: Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı

Tırnak bakımın önemi büyük.Sadece kuşlar değil bütün canlılar için geçerli bir durum.Bilgiler için tskler.

3. Cevap: Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı

Ben hayvan besleyemiyorum :( Kaldı ki tırnak bakımı yapacağım :)

Bir balık var fanusta ona da sık sık oruç tutturuyoruz :(

SümbüL bunu beğendi.

4. Cevap: Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı

Biz de mavişim gibiyiz. Kuş besleyelim dedik olmadı. balık besleyelim dedik olmadı. Elimizde sefil olacaklarına verdik eşe dosta. Şimdi istemedende olsa yaz aylarında karınca beslemekle yetiniyoruz. Allahtan onlar özel ilgi ve bakım istemiyorlar :f30:

5. Cevap: Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı

:) Bende çok hayvan besledim hepsi öldü, Sıkılhan hariç (Sıkılhan su kaplumbağam, çok isim değiştirdi garibim ) :) Piranha besliyodum öldüler, japon balıklarının sayısını hatırlamıyorum bile :) Barış diye bi papağanımz vardı benden çok konuşuyodu öldü :) :)Neyseki Sıkılhan ölmüyo :f196::)

6. Cevap: Muhabbet Kuşu Tırnak Bakımı

İnş kaplunbağan ölmez anniccha abla :))

Benimde muhabbet kuşlarım oldu ama benimkinler de mutlu sona erdiler : ((

Şimdi köpek ve balık besliyorumm .::)