Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri

'Hayvanlar Alemi' forumunda Bella tarafından 8 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Muhabbet Kuşlarının Ölüm Sebepleri,

Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri Nelerdir,

Paramyxovirosis Virüs:
    İlk dikkat çekici belirti su tüketiminde artma ve sulu ishal şeklinde dışkıdır.
    Daha ileri aşamalarda, sinir sistemi bozuklukları gözlenir.
    Boyun dönmesi, kafanın geri ve arkaya doğru ters ve anormal hareketleri vardır. ( Sallabaş )
    Son olarak felç gözlenebilir. Yem yeme ve su içmede belirgin zorluklar gözlenir.
    Kuş zamanla güçsüz düşer, zayıflar ve ölüm gelebilir.

Streptococcosis Bakteri :
    Ayak ve kanat eklemlerinde iltihaplanma ve açık yara oluşumu.
    Belirgin ağırlık kaybı, kayıtsızlık,
    Yeşilimsi çamur gibi ishal, kusma,
    Karın ve bağırsak bölgesinde şişkinlik, kanın renginde koyulaşma ve eflatunumsu bir renk alma.
    Göğüs tüyleri aralanarak bu renk tespit edilebilir.
    Genel olarak performans kaybı. İleri aşamalarda felç ve ölüm gözlenebilir.

Pasteurelosis,Bakteri Hastalığı : birden ve ani bir gelişim gösterir.
    Kuşun ateşi süratle yükselir.
    Yeme karşı aşırı isteksizlik, hatta yem yememe durumu vardır.
    Genel bir kayıtsızlık hali ile birlikte sulu sarı
    Yeşil bir ishal başlar.
    İleri aşamalarda bazen dışkıda kan gözlenebilir.
    Solunum yolları sorunları, aksırma, yüzde şişlik gelişebilir.
    3 – 10 gün arasında ölüm ile sonuçlanır.
    Ölüm öncesi ayakta duramama ve titreme hali vardır. Ölüm çırpıntılı bir şekilde olur.

Tuberculosis ,Bakteri : Sinsi bir şekilde gelişen bu hastalığın ilaçla tedavisi bulunmamaktadır.
    Kuşlarda belirgin kilo kaybı ile kendini belli eder.
    Gözlerde, tüylerde, ağız içi mükozasında belirgin bir renk kaybı ve solukluk vardır.
    Kansızlık ve ishalin yanı sıra, özellikle baş üstü tüylerinde dökülme ve kelleşmeler,
    Bölgesel lenf bezlerinde şişme ve yerel yaralar oluşabilir.
    Başka hastalıklarla birlikte seyretme eğilimindedir. Hastalık genellikle ölümle sonuçlanmaktadır.

Salmonella Bakteri : Çok sayıda yavru ölümü dikkat çekicidir.
    Hasta kuşlarda cıvık kaygan bir ishal vardır.
    Dışkı bol sulu ve yeşilimsidir.
    Dışkıda köpük ve sindirilmemiş yem parçaları gözlenebilir.
    Ağırlık kaybı ve uyuşukluk ilk belirtilerdir.
    Sonraki aşamalarda diz ve kanat eklem yerlerinde ur şeklinde şişmeler gözlenir.
    Urların içi sert değildir ve ısısı diğer vücut bölgelerine göre daha sıcaktır.
    Kanat düşürme, tek ayak üzerinde durma ve topallama gözlenebilir.
    Mikrobun beyne yerleşmesi durumunda, sinir sistemi sorunları, kafanın ileri geri hareketleri ( sallabaş ) gözlenebilir. Bu aşamada ölümcül olabilir.

2. Abi merhaba benim kuşum çok kötü ölecek gibi ayakta duramıyo ne yapa bilirim bi yardım edermisin

3. Merhaba benim kuşum kafasını bazen yani ara ara boynunun arkasına koyuyor ve tuhaf tuhaf sesler çıkarıyor ama yemini suyunu kumunu yiyor sizce kuşum ölür mü eğer durumu kötü ise nasıl kurtarırım lütfen yardım edin

4. Kardesim kusun uyuyor

5. Elizabet abla kusuna ishal suyu ile suyu karistirip eline alıp suyu icir sonra bir havluya koy isinsin üsütmus olabilir suyu icak koy

6. Arkadaslar kusum tüylerini surkli sisiriyor boyle pofuduk oluyor ama cok halsiz bisey olurmu lütfen cevap verin

7. Kusum çok halsiz kendini sisiriyo tüyleri dokulmeye başladı ve ayak ve gaga kısmı hep mantar oldu ölür mü lütfen söyleyin

8. Kuşum yemek yemiyor halsiz hareketsiz ölümden korkuyorum ağzını zorla yemek vermeye calisyom acmiyor

9. Sıla kuşun öldü mü benim kuşum da aynı ne yapabilirim

10. arkadaşlar kuşum kardeşini dövüyor ve küfür ediyor . bide yakında bizi evden atacak bizden haraç kesiyor ve kira veriyoruz kuşuma Bide bize ''bana karı al''diyor ona ağa dememizi istiyor Polise şikayet edersek öldüreceğini söylüyor dışarı attık geri dönüyor çok korkuyoruz ne yapmalıyız

11. arkasaşlar benim kuşum sürekli kafesin diplerine giriyor orda kalıyor bir süre kafesin alt kısmında köşelerde duruyor kendini sürekli oraya ittiriyo ne yapmalıyımmm

12. Sezen

Sezen Editör

Merhaba kuşunuzun bulunduğu yer hava akımına maruz kalmış olabilir. kuşun kafesinin yerini değiştirin ve sürekli temiz tutunuz. Ayrıca suyuna vitamin takviyesi yapınız.

13. tşk edrrim yerini değiştirdim ama şimdide şişlik bir şekilde duruyor sakin sakin dışkısı sulu ve ishal şeklinde ne yağcağımı bilmşyorum daha 3 aylık ve ölmesinden korkuyorum arada esniyo uykusu vardır diye düşünüyorum ama tam olarak ne yapmalıyım bilmiyorum

14. Arkadaslar benım kusum cok halsız tuylerını hep kabartıyor nolur yardım edın ben kuşumu çok sevıyorum