Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

'Hayvanlar Alemi' forumunda EyLüL tarafından 2 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçerilir

Muhabbet kuşları yaşamlarının değişik dönemlerinde ishal olurlar.

Muhabbet kuşlarında,papağanlarda ishal,kanarya ishal,jako ishal sebep ve tedavileri,kullanılan ilaçlar ortak özellik göstermektedir.

Muhabbet kuşlarında ishallerin bazıları tedavi edilebilir ama bazıları tedavi edilemeyebilir, muhabbet kuşlarında ishal en büyük oranda ölüm sebepleri arasındadır.

Özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.

Muhabbet kuşları dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.

Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir.

Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

2. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

ya benim kuşum yeni yani ben kuşumu daha pazar günü aldım oysaki bu gün salı maalesef kuşum ishal oldu maalesef ya offf kuşumun adı FISTIK . ben onu çok seviyorum o benim herşeyim.. <3
    :'(

3. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

benim kuşumu alalı 1 hafta oldu az önce 2 kere dışkı çıkardı 1.sınde normaldi ama kafase koyduktan sonra bir kez daha dışkı çıkardı ama bu su gibiydi ortasında dışkısı az bi şey vardı (bu gün biraz çok su içti) ondan olabilir mi yoksa hastamı yardımlarınızı bekliyorum:(

4. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

öncelikle kuşunuzun hasta olanlara geçmiş olsun diyorum ... öncelikle yemliğini suluğunu tünekleri vb.bol suyla yıkayın ..suyunu koyarken vitamin ilacı koyacaksınız (en ucuzu 5 tl ama en iyi 10 tl) civarıdırr.. bunları yaptıysanız kuşunuza müzik dinletin ötmesini eylenmesini sağlayın...ve daha sonra iyileşecektir bu yazıyı yazarken benim kuşum bugün isal oldu .....

5. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

benim kuşum bugun ishal oldu çok bitkin halsiz sürekli uyuyo suyuna ishal ilacı koydum nekadar zamanda iyileşir kuşuma çok üzülüyorum hatta ağladımda sabahdan beri gözüm hep üzerinde yrna sağlam çıkarsa veterine götürcem onun bu şekilde durgunluğu beni çok üzüyo bide suyunu baya içdi acaba iyileşirmi?? bana olumlu cvp vermenizi istiyorum

6. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

kuşumu daha bugün aldım ve çok sessiz adı şaşkın kendiside adı gibi şaşkın ishal olmuş ölcek gibi lütfen yardım edinnnnnn

7. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

ben bugun muhappet kuşu aldm 2 adet yawru ama biri isal ama yarısı sulu yarısı normal fıstık yeşili ara arada sadece sulu şimdi bn buna ilaç kullanmadan gecirmek istiyorum patates muz veya sirke aspirin kaynamış yumurtanın sarısı bunşarı önerdiler hangisi ideal yaklaşk 2 ile 3 aylık

8. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

lütfen yardıııım !!
    Arkadaşlar 4-5 gün önce 1-2 aylık bir kuş aldım , ilk geldiği gün uçuyor biraz da olsa ötüyordu.ama şimdi ötmüyor ,kafeste sürekli uyuyor ve ishal ,tümsekde dengeli duramıyor sürekli tüylerini kabartıyor ve kuyruğu titriyor, çok su içiyor. bide kafesten parmağıma alıp evin içinde dolaşsın dıye sal dıgımda kuytu yerlere giriyo dahada çıkmıyo çok üzülüyorum tam alışmışken bu kuşumda ölmesiiiin :(:(:( veterinere götürsem nerde kaç para bilmiyorum. nolur bana bı akıl verın limonumu gördükçe ağlıyorum inşallah ölmezsiiin :(:(:( :'( lütfeeen cevap yazıın

9. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

kuşu ölen varsa yazarsa sevinirim bende ucuz diye aldım kuşu isal galiba kuşun alt kısmı hep ıslak yanında başka kuşum var sanki hasta olduğundan haberdar başında dört dönüyo suya limon sıktım işe yararmı bilmiyorum güneşte tutuyorum patates denicem gelişme olursa sizede yazarım en önemlisi kuş alırken altını cevirip ufleyin ıslaksa veya dışkı donmuş yapışıp kalmışsa almayın

10. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

muhabbet kuşum isal kanlı deyil isal için suyuna ilaç koyuyorum gene de geçmedi su ve yemyemesinde sorun yok ama artık konuşmuyor ve ötmüyor sabahtan akşama kadar uyuyor akşam olunca canlanıyor ama genede ötmüyor bu hali beni çok üzüyor yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekür ederim cevap bekliyorum

11. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

ben kuşumu iki hafta önce aldım bugün çok halsizdi kakasını sulu yapıyordu kanadı da titriyordu bugün öldü gözlerim kan çanak içinde hep ağlıyorum ne yapsam acaba diye

12. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

kuşum 2-3 gündür ishal eşinin kurlarına karşılıksız duruyor yem çok az yiyor ne yapmalıyım çok korkuyorum yardım edin

13. Cevap: Muhabbet Kuşlarının İshali Nasıl Geçer

Arkadaslar ıshal ılacı alınca bu sorun ortadan kalkar vitamın suyu dıye gecer fıyatı 5 tl 10 tl arası.

14. Benimkiside ishal oldu :( Ama annemle birlikte pet shopa gittik.Yeni ve tertemiz kafes aldık eve gelince yıkadık herşeyi yeniledik sonra ilaç aldık.1 haftya iğleşti şimdi çok mutlu.Bir garip yanı ise ishal olduğunda hiç uyumuyordu çok mutluydu ve ötüyordu :D Bence sizde böyle yapın ve geçmiş olsun :)

15. Mikrobik ve gidaya bagli olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanir; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalikta sürekli haslanmis patates bulundurulmali.

Mikrobik ishalde, kusun pisligi tahlilinde çikan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalidir.

16. Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir. Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

17. benim kuşum soğuk bir yerde kalmış daha sonra çıkardığımda ise uçarken kaka yaptı kakası genellikle katı ama bugün çok sıvıydı bu kuşumun ishal olduğunu mu gösterir?

18. arkadaslar 1 lt cola sısesıne su doldurun ve içerisine 2 diş sarımsak ikiye kesip içerisine atın ve beklemeye bırakın 1 gun sonra aksam yatmadan kusunuzun suyunu alın sabah kalktıgınızda suyunun içerisine o sarımsaklı suyu koyup kafese takın ama korkmayın bı sure sonra kusunuzun dıskısı koyu bı renk alıcak sulukdaki sarımsaklı suyu 1.5 gun felan içsinler sonra sularını normal su ıle degıstırın ama bu iyi bir cözüm deneyin :))

19. arkadaslar benim muhabbet kusum konusuyor ama ishal olduktan sonra ne ucuyor ne konusuyo ne yapabilirim?:(:(:(

20. Bnm kusum cicek yapragi yemis 1 gu. Sonra ishal oldu konusuyor ucuyor olurmu hastami ?