Mübah Nedir Mübah Ne demek

'Merak Ettiklerimiz' forumunda EyLüL tarafından 19 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mübah Nedir Kısaca


  Mübah veya Helâl, İslam dini terimi. Efâl-i mükellefin'dendir. İslam dininde inanan kişinin gerçekleştirmesine (yapmasına) Allah (fıkıh bağlamında 'Şâri') tarafından izin verilen fiillere verilen isimdir. Her ne kadar sözcük köken bakımından bir İslam dini terimi olsa da Türkçe'de "yapılmasına izin verilen" manasında hem dinî hem de dinî olmayan şekilde kullanılmaktadır. Sözcük olarak mübâh Arapça kökenlidir.

  Bir şeyin mübah olması, yapılabilir olduğu anlamına geldiği için, eyleme cevaz verilmiştir; yani eylem caizdir. Bu sebeple mübah yerine caiz sözcüğünün de kullanıldığı olur. Seyahate çıkmak veya yemek yemek gibi fiiller örnek olarak verilebilir. Bununla birlikte bir şeyin mübah oluşunun sınırları vardır; bir seyahatte ölüm riski varsa ve seyahati gerektirici herhangi bir sebep yoksa bu belirli seyahatin mübah olup olmadığı tartışılabilir. Aynı şekilde kişinin yemek yemesi mübahsa da, sağlığını bozacak şekilde aşırı yemesi veya haram şeylerden (İslam dininde yemesi yasaklanan şeylerden, domuz eti gibi) yemesi mübâh değildir.


  İslam'a göre mubah olarak sınıflandırılmış eylemler, iyi niyetle yapılınca tâat (Allah'ın beğendiği şey) olur. Kötü niyetle yapılırsa, günah olur. Önemli olan kişinin niyetidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Mübah Nedir Mübah Forum Tarih
Mübah Nedir? Sorularla İslamiyet 16 Ocak 2013
oruç tutmamayı mübah kılan durumlar Ramazan ve Oruç 29 Aralık 2011
Mubah ne demektir? Sorun Cevaplayalım 17 Ağustos 2011
Ramazan orucu bozmayı mubah kılan haller Ramazan ve Oruç 18 Temmuz 2011