Ms Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Konusu 'Hastalıklar' forumundadır ve EyLüL tarafından 30 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. EyLüL Üye

  Ms Hastalığı Tedavisindeki İlaçlar
  Ms Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?


  Ms Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
  Atak tedavisinde halk arasında kortizon olarak bilinen Kortikosteroitler uygulanmaktadır. Günümüzde bu amaçla yüksek doz damardan Metilprednizolon kullanılmaktadır. Bu ilaç 500-1000mg dozunda 3-10 gün süreyle kullanılmaktadır. Bazı yerlerde damardan ilaç bitiminde ağızdan kısa süreli yüksek dozda başlayarak giderek azaltılan kortizon tedavisi verilmektedir.

  MS de hastalık aktivitesinin azaltılması ve hastalığın ilerlemesinin durdurulması veya geciktirilmesi için pek çok ilaç denenmiş ve halen denenmektedir. Bağışıklık sistemi üzerinde etkili ve kullanılması onaylanmış ve halen ülkemizde de bulunan bu ilaçlardan interferonlar ve glatiramer asetat hastalığı tedavi eden ajanlar olmamakla birlikte hastalığın seyri üzerinde kısmen etkili olması nedeniyle uygun hastalarda kullanılmaktadır.

  MS de kullanılan ve atakların sayısında azaltma yapan diğer bir ilaçta glatiramer asetattır. Bu ilaç her gün cilt altına uygulanır. Atakları azaltmadaki etkinliği interferonlar gibidir. Yan etkileri de benzerdir.

  ronik progresif ve primer progresif hastalıklarda çok değişik ilaçlar denenmiş fakat hastalığı durdurabilecek halen bir ilaç olmamakla birlikte bu tür hastalara değişik tedaviler uygulanmaktadır. Tedavinin seçiminde hastanın durumu, hastalığın şiddeti ve diğer hastalıkları göz önüne alınarak takip eden doktorunuz tarafından karar verilecektir.

  Hastalık sırasında ortaya çıkan idrar kaçırma,cinsel fonksiyon bozuklukları, tremor, uykusuzluk, spastisite, depresyon gibi şikayetleri gidermeye, günlük yaşantınızı düzeltme ve yakınmaları azaltmaya yönelik bu tedaviler MS te önemli bir yeri tutmaktadır

Benzer konu başlıkları: Hastalığı Tedavisinde
Forum Başlık Tarih
Hamilelik ve Doğum Hamilelikte diş ve diş eti hastalığı neden artıyor 21 Aralık 2013
Çocuk Hastalıkları Çocuklarda astım hastalığı Astımın belirtileri 16 Kasım 2010
Çocuk Hastalıkları Pedofili sübyancılık hastalığı nedir? 13 Şubat 2012
Çocuk Hastalıkları Çocuklarda romatizma hastalığı görülür mü 12 Şubat 2012
Çocuk Hastalıkları Bebeklerde ve Çocuklarda Pamukçuk Hastalığı 10 Şubat 2012