MS hastalığı nedir belirtileri nelerdir

'Merak Ettiklerimiz' forumunda EyLüL tarafından 3 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. MS hastalığının Sık görülen MS belirtileri

  güçsüzlük, yorgunluk, hissi belirtiler (karıncalanma, uyuşukluk, ağrı), görme bozuklukları (bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme), kas fonksiyon bozuklukları (katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar) ve denge sorunlarıdır (dengesizlik, baş dönmesi, yalpalama).


  MS hastalığı , beyin ve omuriliğin oluşturduğu merkezi sinir sisteminin genç erişkin yaş grubunda en yaygın nörolojik hastalıklarından birisidir. Bu hastalıkta, beyin ve omurilikteki sinir telciklerinin etrafını saran miyelin tabakasının etkilendiği bilinmektedir. Miyelin tabakası, merkezi sinir sisteminin vücudun çeşitli organlarına gönderdiği elektriksel mesajların sinir telcikleri üzerinde iletilmesinde yardımcı olur. Miyelin tabakasının zarar görmesi, bu iletimde kesintilere, aksamalara neden olmaktadır.

  MS’in atak devresinde sinir telciğinin kılıfını oluşturan miyelin tabakasında bir iltihaplanma olur ve o bölgede sinir üzerindeki normal elektriksel iletim aksar. Eğer iltihaplanma hafif atlatılırsa, iyileşme dönemlerinde miyelin kendi kendini tamir edebilir, fakat iltihaplanma şiddetli ise, miyelin fazla zarar görür ve burada sert bir tabaka ya da plak oluşur. Beyin ve omurilik yoluyla o sinirin ulaştığı organa gitmesi gereken mesajlar bu bölümde engellenir ve bu nedenle beyin ve organlar arasındaki gerekli haberleşme ve koordinasyon sağlanamaz.
  ms-genis-bilgilendirici.hlarge.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- hastalığı nedir belirtileri Forum Tarih
Mehmet Ali Birand'ın Hastalığı Pankreas Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir? Hastalıklar 20 Ocak 2013
panik atak hastalığı nedir belirtileri nelerdir Sağlık bilgisi 9 Haziran 2012
çölyak hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir Sorun Cevaplayalım 24 Ocak 2012
Raynaud Hastalığı Nedir, Belirtileri Sağlık bilgisi 20 Ocak 2012