Mozaik Nedir?

Konusu 'Sanatsal resimler' forumundadır ve YAREN tarafından 8 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. YAREN

YAREN Üye

Mozaik kelime anlamı

yan yana yerleştirilmiş veya yapıştırılmış küçük, muhtelif renklerde cam veya taş parçalarının bütünlendiği bir resim,bir tasvirdir.
    Akdeniz çevresindeki halklar tarafından icat edilmiş bir sanat koludur ve M. Ö. 300 ile 31 yılları arasındaki dönemde gelişip yaygınlaşmıştır. Roma devrinde, ya da Hıristiyanlığın ilk beş yüz yılında, mozaik sanatı gerçek anlamıyla değer taşıyan bir güzellik ve çeşitlilik kazanmıştı.

Suriye’den İspanya’ya, Afrika’dan İngiltere’ye kadar her bölgede yaygınlaşmıştı. Bütün dünyanın hayran kaldığı en değerli mozaik çalışmaları, Roma, Ravenna ve Selanik’teki kutsal yapıların duvarlarında ve tavanlarındadır.Hıristiyanlık öncesi devir mozaikleri,daha ziyade yer zeminindeki kaplamalar niteliğindeydi.

2. Romantiq

Romantiq Üye

ßende TV de KANlı Yerleri Kapıyan Sey SAndım:D:D

3. Destina

Destina Üye

O nee Romantiq biraz açıklarmısın o nasıl oluyor:)))

4. DiScOvErEr

DiScOvErEr Üye

harika bir bilgilendrime yaren:f118::f63:

5. barışkolik

barışkolik Üye

ben açıklayayım hani böle:f20: ..mesela adam öldürürler yarası çok derindir insanlar etkilenmesin die bulanık gösterirler ya yada sigara içerlerken kapatırlar sanki sigara içtiği belli olmuo da :f30:

6. Belinay

Belinay Üye

çok güzel paylaşım teşekkürler yarencim :f196:

7. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çok tşk ederm mozaik ile ilgili tek olarak mozaik kek var sanrdm. ama birşey daha öğrenmiş oldm. tekrar çok tşk edrm. :)

8. Misafir

Misafir Ziyaretçi

of çok tşklr yha adminim cnm bbm

9. rabia2001

rabia2001 Üye

aferim çok güzel bilgi tşkler

10. Nozeev.1

Nozeev.1 Üye

Teşekkürler Resim Dersinde Çok İşe Yarayacak :)

11. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bence mozaik sanatı bir insanın resmini taş yerleştirmiş şeylerdir.kısacası bir sanattır

12. Misafir

Misafir Ziyaretçi

teşekkürler mozaik nedir bilmiyodum

13. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Restorasyon nedir?
    Bir sanat yapıtını ya da insanlık tarihine tanıklık eden herhangi bir nesneyi korumak ve gereğinde, olabildiğince ilk durumuna getirmek amacıyla, bu yapıtı, bu nesneyi sağlamlaştırmaya ve bunların yıpranma sürecini durdurmaya yönelik işlemlerin tümü.

Konservasyon Nedir ?
    Konservasyon objelerin maddesel ve teknolojik özelikleri kadar yapısını ve taşıdığı dekoratif öğelere özgün niteliklerine bağlı kalarak korumak bozulmasına yol açan nedenleri ve etkenleri açığa çıkarmak en uygun ve en etkili koruma yöntem ve malzemelerini saplayarak bunları objelere uygulamak, fiziksel ve estetik bütünlüğü aslına bağlı kalarak sağladıktan sonra stabil haldeki objeyi sergileme veya depolama için hazırlanmaktadır.

14. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Bizim resimci bize ödev verdi. böyle bi şey şey yaptık. Sünger bob 'u kapladım 100 aldım...

15. YUSUF ÖZCAN

YUSUF ÖZCAN Ziyaretçi

mozaik geometrik şekillerdir

16. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çok güzel site

17. pepeee

pepeee Ziyaretçi

çok güzel biryer burası bura sayesinde ödevimi yaptım siz konuşun daha