Mondros Ateşkesinin ardından hangi ülkeler nereleri işgal etti

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 15 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mondros Ateşkesinin ardından hangi devletler nereleri işgal etmiştir
   
 2. Cevap: Mondros Ateşkesinin ardından hangi ülkeler nereleri işgal etti

  Mondros Ateşkes Antlaşması ya da Mondros Mütarekesi, I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan ateşkes belgesi. Osmanlı İmparatorluğu adına Bahriye Nazırı Rauf Bey, Limni adasının Mondros Limanı'nda demirli Agamemnon zırhlısında 30 Ekim 1918 akşamı imzalanmıştır.

  Mondros Ateşkes Antlaşmasının koşulları, aynı günlerde imzalanan Bulgaristan, Avusturya-Macaristan ve Almanya anlaşmalarıyla benzerlik gösterir. Stratejik noktaların işgali, ordunun terhisi ve donanma ile cephanelerin teslimi gibi askeri tedbirler, yenilen tarafın savaşa devam edemez hale getirmeye yöneliktir. Sadece doğu illerinde karışıklık çıkması halinde İtilaf devletlerine buraları işgal etme yetkisini veren 24. madde, Türk ateşkesine özeldir. Bu madde, tehcirden dönecek Ermenilere karşı direniş gösterilmesi olasılığına karşı anlaşmaya konmuş ancak uygulama görmemiştir.

  Anlaşmada Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarına ve statüsüne tı ve kaptanı Alman kalmıştı. Rauf Bey ile Calthorpe arasında anlaşmaya varıldığı şekliyle mad bir siyasi mevcudiyet ve milli birlik muhafaza ederek böyle bir badireden kurtulabilmiş olması en büyük siyasi başarı sayılmalıdır. yazıyordu. de, geminin Haliç'te hapsedilerek Almanların eline geçmesini önlemeye yönelikti.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Mondros Ateşkesinin ardından Forum Tarih
Mondros Ateşkes Anlaşması’nın 25 maddeden oluşmasının nedenleri Genel Türk Tarihi 5 Eylül 2016
Mondros Ateşkes Anlaşmasının Maddeleri Nelerdir? Genel Türk Tarihi 29 Mart 2013
Mondros Ateşkes Antlaşması Önemi Ve Sonuçları Genel Türk Tarihi 17 Aralık 2012
Mondros Ateşkes Antlaşması Maddeleri Kısaca Ders notları 17 Aralık 2012