Mısır Genelkurmay başkanı Sisi kimdir

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Mısır Genelkurmay başkanı Sisi kimdir

  [​IMG]
  Mısır Genel Kurmay Başkanı Fettah El Sisi 1954 yılında Kahire’de doğdu.Fettah El Sisi, 1977 yılında Askeri Akademiden mezun oldu ve piyade kolordu olarak göreve başladı.
  Mısır Askeri Konseyi eski başkanı Tantavi gibi çok ön plana çıkmasa da orduda üst düzey görevlerde bulundu ve Suudi Arabistan’da askeri ataşelik yaptı.

  El-Sisi’nin adı Mısır’da ilk olarak Mısır’da Mübarek’in devrilmesinden sonra askeri yönetime karşı düzenlenen gösterilerde gündeme gelmişti. Gösteriler sırasında gözaltına alınan kadınlara çeşitli testler yapıldığı yönünde haberler yapılınca El Sisi, ordu adına yaptığı açıklamada testlerin kadınları askerlerin tecavüzünden korumak için yapıldığını söylemişti.

  Sisi, Ağustos ayında genelkurmay başkanlığı görevine getirildikten sonra ise eşinin peçeli olduğuna dair haberlerle medyada yer almıştı. Ülke medyasında yer alan haberlere göre ABD ile de ilişkileri iyi olan El Sisi, bu ülkede çeşitli eğitimlere katıldı ve çok sayıda konferanslara katıldı. Sisi’nin bu eğitimler ve konferanslar sırasında ABD’li yetkililerle sıkı ilişkiler kurduğu yönünde haberler yapılıyor.

  Yurt dışında 1992’de İngiltere’de Genel Komutanlığı ve Personel Ders, Müşterek Komuta ve Kurmay Kolejin’de, 2006’da da ABD Kara Harp Akademisi’nde eğitim aldı. El Sisi, 2008 yılında Kuzey Askeri Bölge-İskenderiye Komutanı oldu. Daha sonra Askeri İstihbarat ve Keşif Müdürlüğü yapan El – Sisi Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin en genç üyesi oldu. 12 Ağustos 2012’te Mursi tarafından Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanlığı’na getirildi. Mursi’nin bu hareketi, ordu kontrolünü de eline aldığı şeklinde yorumlanmıştı.
   
Yükleniyor...
- Mısır Genelkurmay başkanı Forum Tarih
Mısır piramitlerinin sırrı nedir kısaca Okulistik 22 Ocak 2016
Mısır Gevrekli Kurabiye tarifi Damak Keyfi 15 Aralık 2013
Mısır Örgülü Saç Modelleri Kişisel Bakım 23 Kasım 2013
Mısır Ununun Cilde Faydası Kişisel Bakım 19 Ağustos 2013