Mirac Kandilinde Yapılması Gerekenler Kısaca

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Burcu tarafından 23 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. Recep ayının 27. gecesine denk gelen mübarek gece Miraç kandilidir. Miraç kandili Peygamber efendimizin 7 kat göklere çıktığı, Allah(cc) ile buluştuğu, Cennet ve Cehennemi gördüğü, dönüşünde insanlığa hediyeler getirdiği mübarek günlerden biridir.

Böylesi mübarek bir geceyi karşılarken oruç tutmak, yolcularken oruçlu olmak büyük sevaptır. Ayrıca yine bu gecede yatsı namazından sonra 12 rekat Hacet namazı kılınmalıdır.

Miraç Kandilinde kılınan namaza nasıl niyet edilir?
    "Ya Rabbi, senin rızan için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın Sevgili Habibin Muhammed Mustafa'nın hürmetine ben aciz kulunu affeyle ve senin rızana kavuşmayı bana nasip eyle"

Kılınan hacet namazının ardından 4 kez Fatiha, 100 kez istiğfar-ı şerif, 100 kez Slavat-ı şerife okunup dua edilir. Ayrıca 100 kez de
    "Sübhanallahi ve'l-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahu ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahi'l-aliyyi'l-azim" denir.

Mirac kandilinin gündüzünde öğle ile ikindi arasında da 4 rekat namaz kılınır. Her rekatte Fatiha'dan sonra 5 Ayetel-Kürsi, 5 Kul ya eyyühe'l Kafirun, 5 İhlas-ı şerif, 5 kul euzu birabbil-felak, 5 kul euzu birabbi'n nas sureleri okunur.