Minyatür sanatı örnekleri

Konusu 'Sanatsal resimler' forumundadır ve YAREN tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. YAREN Üye

Minyatür sanat resimleri

Nakkaş denen minyatürcü bir tabaka has kağıdı (sırf pamuktan yapılmış kağıt) bir mermerin üzerine yayarak parlak bir cisimle (mermer fildişi) sürte sürte düzleyip parlatır.

Önce yapacağı şekillerin sınırlarını kağıt üzerinde hafifçe belirterek taslaklarını yapar; bunun için birkaç kedi veya samur kılından yapılmış ve ipek telle kuş tüyüne bağlanmış bir fırça kullanır. Bu şekilde yapılan taslaklar üzerinde kolayca düzeltme yapılabilir.

Taslaklar tamamlandıktan sonra çini mürekkebiyle sınır çizgilerine son biçimi verilir. Sonra çizgiler arasında kalan yerler kalınca bir fırçayla uygun renklerle düz boyanır. Daha sonra çini mürekkebiyle kenar çizgileri bir kere daha elden geçirilir.

Tıpkı freskler ve halılar gibi minyatürlerde de kök boyalar kullanılırdı. Eski minyatürlerin bugün bile parlaklıklarını korumaları hayranlık vericidir.

minyatür. minyatür-. minyatür-1. minyatür-2. minyatür-3. minyatür-4. minyatür-5. minyatür-6. minyatür-7.

2. derya alkoç Ziyaretçi

bence bu minyatürler çok ama çok güzel vede benim çok hoşuma gitti demesem bunu yapanın gücüne gider ...

3. Misafir Ziyaretçi

bence sonlara doğru çok güzel minyatür resimleri var bayıldım ayılamıyorum :)

4. Misafir Ziyaretçi

şimdi okulda biz bu çalışmayı yapıyoruz

Sayfayı Paylaş