Milli Şairimizi Anıyoruz

'Güncel Bilgiler' forumunda ORHAN tarafından 30 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u Anıyoruz

27 Aralık’ta aramızdan ayrılışının 72. yıl dönümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmadan geçemezdim forumda…

Fikir ve şiir dünyamızda eşine az rastlanan bir vicdanın aramızdan ayrılışını hatırlamak ve onu sevgiyle yâd etmek, Asım'ın nesli olarak bir görev bildim kendime…

O, Kurtuluş Savaşımızın bir destan kalbi, bir destan dilidir. Cumhuriyet döneminin bir zihin ve beyin fırtınasıdır. Ölümünün yaklaşması o dar vakitlerde tarihi gölgeden üşüyen, öte yandan ölümün hamasi gölgesine sığınan bir garip, mahzun bir ruhtur. Ama ruhu hiçbir zaman üşümemiştir. İnsanımızın manen ve maddeten yeniden ihyası için bütün kültür, edebiyat ve irade gücünü harcamış büyük bir kahramandır Mehmet Akif... O duasında kendini unutan adamdır.

Milli şairimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz.

Akif’ten:

“Bana sor sevgili kâri’, sana ben söyleyeyim,
    Ne hüviyyette şu karşında duran eş’ârım:
    Bir yığın söz ki, samimiyyetti ancak hüneri;
    Ne tasannu bilirim, çünkü ne san’atkârım.
    Şi’r için “göz yaşı” derler; onu bilmem, yalnız,
    Aczimin giryesidir bence bütün âsârım!
    Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem;
    Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizârım!
    Oku, şâyed sana bir hisli yürek lâzımsa;
    Oku, zirâ onu yazdım iki söz yazdımsa…”

2. Cevap: Milli Şairimizi Anıyoruz

Uyan
    (Mehmet Akif Ersoy)

Baksana kim boynu bükük ağlayan.
    Hakkı hayatındır senin ey müslüman,
    Kurtar artık o biçareyi Allah için.
    Artık ölüm uykularından uyan.

Bunca zamandır uyudun kanmadın,
    Çekmediğin çile kalmadı, uslanmadın.
    Çiğnediler yurdunu baştan başa.
    Sen yine bir kerre kımıldanmadın.

Ninni değil dinlediğin velvele,
    Kükreyerek akmada müstakbele.
    Bir ebedi sel ki zamandır adı,
    Haydi katıl sen de o coşkun sele.

3. Cevap: Milli Şairimizi Anıyoruz

İstiklal Marşımızın o güzel dizelerini bizlere armağan eden ve çok değerli miras bırakan büyük üstad nur içinde yatsın.Duyarlılığınız için teşekkürler Hocam..

Zulmü Alkışlayamam

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
    Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
    Biri ecdadıma saldırdımı,hatta boğarım!...
    -Boğamazsın ki!
    -Hiçolmazsa yanımdan kovarım.
    Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
    Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
    Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;
    Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!
    Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum
    Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
    Kanayan bir yara gördümmü yanar ta ciğerim,
    Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
    Adam aldırmada geç git, diyemem aldırırım.
    Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
    Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu...
    İrticanın şu sizin lehçede ma'nası bu mu?

Mehmet Akif Ersoy

Rahmet ve minnetle anıyoruz..Ruhu Şad, mekanı cennet olsun..

4. Cevap: Milli Şairimizi Anıyoruz

Teşekkür....

5. Cevap: Milli Şairimizi Anıyoruz

"Çıplak bir tabut geldi. 'Bir fukara cenazesi olmalı' dedim. O anda Emin Efendi Lokantası'nın sahibi Mahir Usta, elinde bir bayrakla cenazeye koştu. Sebebini anlamadım. Yine o anda yüzlerce genç peyda oldu. Üniversitenin büyük sancağına çıplak tabutu sardılar. Ellerimi yüzüme kapadım. Cenazeyi tanımıştım. Al sancakla siyah Kâbe örtüsüne sarılan tabut, üniversite gençlerinin bir ürperme manzarası alan elleri üstünde gidiyordu."
    Mithat Cemal Kuntay, bundan 71 yıl önce, 27 Aralık 1936'da vefat eden Mehmet Âkif Ersoy'un cenaze merasimini böyle anlatıyor. Resminin arkasına
    "Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma
    Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecektir."
    diye yazan Âkif, sessiz yaşasa da, vefatı gazetelerde birkaç satırlık alelade bir haber olarak yayınlansa da unutulmadı. Çok sevdiği milleti, cenazesini hiçbir resmî düzenleme olmadan sahiplendiği İstiklal Marşı şairini yetmiş küsür yıl sonra hâlâ rahmetle anıyor; Safahat hâlâ en çok satan kitapların başlarında yer alıyor. Âkif, anma toplantılarına, sempozyumlara, konferanslara konu oluyor.

Büyük milli şairimizin cenazesini bile saygıyla gerçekleştirememişiz.Rahmetli bizlere ebediyen söylediğimiz İstiklal marşımızı hediye etmiş.Ölümünün 71.yılında rahmetliyi saygıyla,sevgiyle anıyorum.Mekanı cenneti, ruhu şad olsun.

6. Cevap: Milli Şairimizi Anıyoruz

İstiklal Marşımızın o güzel dizelerini bizlere armağan eden ve çok değerli miras bırakan büyük üstad nur içinde yatsın.Duyarlılığınız için teşekkürler Hocam..YARENCİME EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KATILIYORUM ALINTI YAPTIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLERİM.TEŞEKKÜRLER.