Mıknatıs nasıl çalışır?

'Ders notları' forumunda Misafir tarafından 26 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mıknatıs nedir nasıl çalışır

  Bilimsel adı manyetit olan doğal mıknatıs, kristal yapılı bir demir cevheridir. Manyetik kutup özelliği taşıyan nikel, kobalt gibi özel maddeler çeşitli şekilde bildiğimiz mıknatıs haline getirilebilir: Var olan bir mıknatıs ile temas ettirilebilir veya yerkürenin manyetik meridyenine paralel bir şekilde yerleştirilip sert bir darbe uygulanabilir.

  Bütün maddeler, proton, nötron, elektron gibi parçacıklardan oluşur. Bunlar en basit ifadeyle kendi kendilerine dönerler ve bu da onlara bir manyetik alan gücü kazandırır. Bu mantıkla, tüm maddelerin manyetik olması gerekir ama güçleri farklıdır. Bunun sebebi de parçacıkların dizilimidir. Örneğin eğer parçacıklar çok sık dizilmişse, her biri bir diğerinin manyetik alanını ortadan kaldırır. Mıknatısta bu dizilim en yüksek çekimi oluşturacak biçimdedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Ekim 2013
 2. Cevap: Mıknatıs nasıl çalışır?

  Mıknatıs

  Her mıknatısın iki ucunda birer kutup vardır. Uçlardan biri kuzey kutbunu, diğeri güney kutbunu gösterir. İki mıknatıs birbirlerine yaklaştırılırsa benzer mıknatıs kutupları birbirini iterken, farklı kutuplar ise birbirini çekerler. Tek bir kutuplu mıknatıs yapılamaz. Bir mıknatıs istenildiği kadar küçük parçalara ayrılsın, her defasında iki kutbu olur.

  Demir parçaları, demirin bir ucu mıknatıs kutuplarından biri ile, diğer ucu da mıknatısın ikinci kutbunun özelliklerini kazandırılarak mıknatısa dönüştürebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Ekim 2013
Yükleniyor...
- Mıknatıs nasıl çalışır Forum Tarih
Mıknatıs Özelliğini Nasıl Kaybeder Merak Ettiklerimiz 9 Haziran 2012
Mıknatıs Nasıl Yapılır Bunları biliyormusunuz 4 Haziran 2012
Mıknatıs nedir? Mıknatısın etki ettiği maddeler Merak Ettiklerimiz 3 Eylül 2016
Mıknatıs günlük hayatta nerelerde kullanılır Kısa Bilgiler 7 Ekim 2015