Migreni Tetikleyen Faktörler

'Sağlık bilgisi' forumunda Yasemin tarafından 27 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. Migreni Tetikleyen Faktörler Neler?
  Eskiden sadece bir baş ağrısı tipi olarak görülen migren, artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmeye başlandı.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/migreni-neler-tetikliyor-12204.jpg]migreni-neler-tetikliyor-12204[/IMGALT]

  Günümüzde birçok kadında adet kanamasından hemen önce östrojen hormonu düzeylerinin azalması, migren ağrısına yol açabilir.Migreni tetikleyen faktörlerden bazıları şöyledir?Yiyecek olarka migreni tetikleyen faktörler;Eski peynir, çerez, çikolata, yoğurt, soğan, incir, karaciğer, kafeinli yiyecekler migreni tetikleyen faktörlerdendir.Kahve, çay, kafeinli meşrubatlar, diyet soda, alkollü içkilerdir.

  Özellikle bunları yapmaktan kaçınmalısınız.Sabahları banyo yapıp sokağa çıkmayın. Gece banyo yapıp saçınızı iyice kurutun. Rüzgarda durmayın. Başa doğrudan gelen rüzgarı önlemek çok önemli. Ev veya araçta klimayı doğrudan yüzünüze üfletmeyin. Çok şiddetli çalıştırmayın.

  Araba yolculuğunda pencereyi esintiyi hissedeceğiniz şekilde açmayın. Kapalı ortam migren için tetikleyici olabilir ama yine de arabada içeri hava girsin diye doğrudan yüzünüze esecek şekilde camı açmamaya dikkat edin.Çok fazla ya da az uyumak, aç kalmak, kafeinsiz kalmak, aşırı egzersiz yapma, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, öne eğilmek ağırlık kaldırmak veya zorlanmak, rutin yaşam biçiminde değişiklikler migreni tetiklerler.Adet dönemi mevsim barometrik basınç değişiklikleri, deniz seviyesinden çok yukarıda bulunmak migreni tetikler.Migreninizi hangi faktörlerin tetiklediğini bilmeniz büyük önem taşır. Bunun için atak geldiği sırada neler yiyip içtiğinizi düşünebilirsiniz. Bunun için bir migren günlüğü tutmak uygun olabilir.
   
  Son düzenleme: 27 Ağustos 2013
Yükleniyor...
- Migreni Tetikleyen Faktörler Forum Tarih
Migreni tetikleyen besinler nelerdir? Haberler 26 Mart 2013
Migreni tetikleyen gıdalar nelerdir Hastalıklar 4 Şubat 2011
Baş Ağrısı ve Migreni Karıştırmayın Hastalıklar 17 Haziran 2013
Şimşekler Migreni Tetikliyor mu? Sağlık bilgisi 10 Şubat 2013