Migren sanılan Sinüzit

'Hastalıklar' forumunda YAREN tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. Migren Sanılıyor Ama...

Kışın daha çok rastlanan sinüzit, başka birçok hastalıkla karıştırılıyor...

Kış aylarında en sık yaşanan rahatsızlıkların başında gelen sinüzitin, nevralji, migren, göz, diş, boyun ve çene eklemi problemleri ve beyin tümörleri gibi hastalıklarla karıştırıldığı belirtildi.
    Acıbadem Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, sinüzitin, yol açtığı 'ağrı' nedeniyle en çok bu hastalıklarla karıştırıldığına dikkat çekti.
    Yüz kemiklerinin burun boşluğunu çevreleyen alanı içinde yer alan havalı boşlukların sinüs olarak adlandırıldığını belirten Yetişer, sinüzitin de sinüslerdeki iltihap nedeniyle ortaya çıktığını kaydetti.
    Hastalığın çocuklarda dirençli geniz ve burun akıntısı, sürekli burun tıkanıklığına yol açtığını vurgulayan Yetişer, sinüziti olan çocukların burnu ve genzindeki tıkanma nedeniyle, 'genizden konuşma' görüldüğünü dile getirdi. Sinüzitte, alında, burun kökünde, yanakta ve göz arkalarında dolgunluk hissi ile beraber zonklayıcı tarzda ağrı oluşuyor. Ağrı, baş hareketleri ve başı öne eğmekle artıyor ve bazen çok şiddetli olabiliyor. Prof. Dr. Yetişer, tedavi edilemeyen sinüzitlerin ilerleyerek bazı ciddi komplikasyonlara sebep olabildiğini kaydetti: "Göz etrafında apse ve kemik enfeksiyonu oluşabiliyor, kan yoluyla kafa içine yayılarak menenjit, beyin apsesi oluşuyor, genize olan akıntının etkisi ile ortakulak enfeksiyonu, tonsillit, bronşit ve zatürre gibi akciğer enfeksiyonları ortaya çıkabiliyor. Tedavide akut sinüzitte geniş etkili ve güçlü antibiyotikler, burun damlaları, analjezikler, antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanılmalı ve iyileşme radyolojik olarak takip edilmelidir. İlaç tedavisine rağmen düzelmeyen ve sinüzitin kronikleştiği hastalarda ise sinüs drenajının sağlanması amacıyla cerrahi girişimler yapılabiliyor.

2. Gerçekten dikkat edilmesi gereken bir hastalık.
    Teşekkürler Yarenim, bitanem....:f40:

3. teşekkürler yaren emeğine sağlık faydalı bilgiler için

4. admine yağ çekmeyelim bayanlar :f30:

valla ömürsünüz :f40:

5. Abi bugün sana forumun bayanlarından mı gözüktüler. Allla Allaaaaaa. Yoksa evde hanımından canın yandı da hıncını forum bayanlarından mı çıkarıyon anlamadım gitti. :f196:

çok faydalı ve dikkat edilmesi gereken bir konuya parmak basmışsın. Teşekkürler....Yarenim,bitanem,adminim,canım,ciğerim,can yoldaşım,tatlım,gülüm,balım,harikam,dostum,arkadaşım,forumumuzun olmazsa olmazımız,neşemiz,tadımız,tuzumuz..............................................vs........................vb............

6. Arkadaşlarrr ben 1 yıldırr sayın "admine" hanıma yağ çekiyorum her saat ama daha bişey göremedik.. O yüzden gerek yok bence...:)

7. benim eşimde çekiyor bu hastalığı emeğine sağlık

8. Ortaokul sıralarında çok canımı yaktı ama şuan yaşadığımın Migren olduğundan yüzde yüz eminim yok böyle bir ağrı dayanılcak gibi değil :(

Teşekkürler Yarencim faydalı paylaşım için...