Migren nasıl tedavi edilir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 29 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Migren, hastaların yaşamlarını nasıl etkiler?
  Migren aslında önemli bir toplumsal sorundur. Migren hastalığının neden olduğu iş gücü ve üretim kaybı yüksek oranlardadır. Hastanın kendisi açısından da yoğun ağrılı ve diğer ek belirtilerin olduğu dönemler yoğun sıkıntı verici düzeydedir ve çoğu zaman yatarak istirahati gerektirir.

  Migren atakları yukarıda anlatılan mekanizma ile ortaya çıkar. Auralı migrende genel olarak 1 saat civarında süren öncül belirti olup, bunu izleyen başağrısı gelişir. Aurasız migrende ise genellikle öncül belirti ortaya çıkmaz ve başağrısı daha uzun sürer. Migren ataklarının sıklığı ve şiddeti hastadan hastaya büyük değişkenlik gösterebileceği gibi aynı kişide değişik dönemlerde sıklık ve şiddet değişkenlikleri görülebilir. Hayat boyu ancak birkaç kez migren tipi ağrısı olan insanlar olduğu gibi hemen hergün migren ağrısı ile yaşamak zorunda kalan olgularla vardır. Migren ağrısı sırasında kişi genellikle sessiz ve karanlık bir ortamda yatmayı tercih eder. Atak döneminde olduğu için bu dönemi kırmakta kullanılan ilaç uygulamaları yardımcı olur.

  Migren nasıl tedavi edilir?
  Migren tedavisi asıl olarak iki başlıkla irdelenebilir. - Atak tedavisi: Şiddetli ağrı sırasında uygulanacak ilaçlar ve yardımcı yöntemler, - Ağrı olmaksızın uygulanan ağrıyı önleyici ilaçlar ve yöntemler (koruyucu tedavi)
   
Yükleniyor...
- Migren nasıl tedavi Forum Tarih
Göz Migreni Nasıl Tedavi Edilir Sağlık bilgisi 12 Nisan 2011
Migren hastasıyım. Ramazanda oruçları nasıl tutacağım? Sorun Cevaplayalım 25 Ağustos 2011
migren ağrısı nasıl geçer,migren ağrısına ne iyi gelir Hastalıklar 31 Temmuz 2010
Adet Döneminde Migren neden olur? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016