midnight sun

'Kitap özetleri' forumunda YAREN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Midnight Sun - Geceyarısı Güneşi Kitabı
    Stephenie Meyer’in yazdığı ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Alacakaranlık (Twilight) Serisi, Alacakaranlık,Yeni Ay,Tutulma ve Şafak Vakti isimli dört kitap ile sonlandırıldı.

Ancak yazar bununla yetinmeyip, serinin ilk kitabından itibaren birde Edward karakterinin bakış açısı ile seriyi yeniden yazmayı planlamıştı.
    Bella karakterinin gözüyle yazılan serinin ilk kitabı olan Alacakaranlık’ın Edward versiyonuna yazar, Midnight Sun (Geceyarısı Güneşi) adını vermişti. Fakat Stephenie Meyer’in evine hırsız gireceği ve yarılamış olan kitabın çalınıp internete yayılabileceği kimsenin aklına bile gelmemişti.

İş hal böyle olunca Meyer, kitabın devamını getirmemeyi ve hatta bir süre yazmamayı yeğlemiş,fakat ardından yapılmış olan bir açıklamada: Midnight Sun’ı en baştan tekrar kaleme alacağı söylenmişti.
    Şimdi Twilight okuyucuları merakla bu kitabı bekliyor.

Kitap İçeriği Hakkında

Bilindiği üzere bu kitap Edward’ın gözünden. Edward hep kendisinin ‘karanlıkta olduğunu’ düşünüyordu, yani hayatı hiç daha iyiye gitmedi. Şöyle de denilebilir ki sürekli geceyarısı olan bir ortamda yaşadı. Fakat Bella hayatına girdiğinde, her şeye rağmen dünyasında bir ışık olduğunu farketti. Çünkü, Edward’ın 2. kitapta Bella’yla konuşurken de belirttiği gibi, Bella onun için bir tür güneş olmuştu.

Aslında bu kitabı anlatmak için direkt bir alıntı kullanılabilir;
    “Senden önce, Bella, hayatım ay olmayan bir gece gibiydi. Çok karanlıktı ama yıldızlar vardı – ışığı, nedeni işaret eden.. ve sonra sen bir meteor gibi gökyüzüme girdin. Birdenbire her şey yanıyordu; parlaklık vardı, güzellik vardı. Ve sen gittiğinde, meteor ufukta kaybolduğunda, her şey simsiyah oldu. Hiçbir şey değişmemişti, ama benim gözlerim ışıktan kör olmuştu. Yıldızları göremiyordum artık. Ve hiçbir şey için bir neden kalmamıştı.”
    -Edward Cullen [Yeni Ay]
    Kaynak: twilighturkey.net