Mevsim Şeridi Örnekleri

'Çocuk Kulübü' forumunda Elfida tarafından 8 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

  1. Mevsimler bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.

    Mevsimler Güneş'in gün dönümü ve gece gündüz eşitliği noktaları arasından geçişleri arasındaki sürelerdir. Mevsimlerin oluşmasının temel sebebi eksen eğikliği ve Dünya'nın Güneş çevresindeki hareketi (Yıllık Hareket)'dir. Gece ile gündüzü ayıran sınıra "Aydınlanma Çemberi" adı verilir. Dünya'nın Güneş çevresindeki hareketi sırasında, güneş ışınlan farklı enlemlere dik gelirken, aydınlanma dairesi, kutup daireleri ve kutup noktaları arasında yer değiştirir.

    Dünya'nın Güneş etrafındaki hareketleri ve mevsimlerin oluşumu
    Aydınlanma dairesi ve güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak aynı anda farklı yarımkürelerde farklı mevsimler yaşanır. Kuzey Yarımküre yazı yaşarken, Güney Yarımküre kışı yaşamaktadır. Aynı şekilde birinde sonbaharı yaşanırken diğeri de ilkbahar yaşanır.

    mevsimler1. mevsimler2. mevsimler3. mevsimler4.


    mevsimeridiresmi1. mevsimeridiresmi5.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Mevsim Şeridi Örnekleri Forum Tarih
Mevsim Şeridi Hazırlama Bilgi Rehberi 9 Haziran 2011
Mevsim Şeridi İngilizce Çocuk Kulübü 9 Haziran 2011
Mevsim Şeridi Resimli Çocuk Kulübü 8 Haziran 2011
Mevsim Şeridi Resmi Çocuk Kulübü 8 Haziran 2011