Mevsim Alerjilerine İyi Gelen Besinler

'Sağlık bilgisi' forumunda Belinay tarafından 27 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Alerjenlere karşı vücudu korurken doktorunuzun yazdığı ilaçlar dışında bazı doğal yiyecekleri de yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

  Mevsim alerjisi, bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı aşırı tepki göstermesiyle yaşanır.

  Alerjenlere karşı vücudu korurken doktorunuzun yazdığı ilaçlar dışında bazı doğal yiyecekleri de yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

  Renkli meyveler antioksidan açısından oldukça zengindir.

  C vitamininin alerjilerin semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Turunçgiller ve özellikle kivide bol miktarda bulunan C vitamini alerjilerden korunmak için tercih edilebilir.

  Yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından en zengin besinlerdir. Omega-3 yağ asitleri mevsim alerjilerinin semptomlarını hafifletmede önemli rol oynar. Bu balıklar arasında somon, ton balığı, levrek ve sardalye bulunur.

  Süt ürünleri arasında yer alan yoğurt ve kefir probiyotik içerir. Probiyotikler özellikle sindirim sisteminde yaşayan bakterilerin doğal ortamlarını sağlamada etkilidir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmalar probiyotiklerin polene bağlı görülen alerjilere de iyi geldiğini göstermektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Aralık 2012
Yükleniyor...
- Mevsim Alerjilerine İyi Forum Tarih
Kuzey ve Güney Yarım Küre’lerde yıl boyunca birbirinden farklı mevsimlerin görülmesinin nedeni Ders çalışıyorum 7 Eylül 2016
Kış mevsiminde hamilelik Bebek Bakımı 20 Haziran 2016
Mevsim geçişlerinde nasıl beslenmeli Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Mevsimlerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016