Mevlit kandili niçin kutlanıyor

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Wish tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid kandili neden kutlanır,mevlid kandilinin anlamı,mevlid kandili nedir,Mevlid kandili ne zaman kutlanır,

  [​IMG]

  Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğum günü olarak kutlanan bu kandil aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir.

  İslam dininin peygamberi olan son peygamber Muhammed´in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

  Mevlid, doğum zamanı demektir. İslam´da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Muhammed´in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17´ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.Kandil Geceleri İslam´ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye´de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim´den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.
   
Yükleniyor...
- Mevlit kandili niçin Forum Tarih
Mevlit Kandili Gecesi nasıl değerlendirilmeli? Sorularla İslamiyet 23 Ocak 2013
2013 Yılı Mevlit Kandili Ne Zaman? Mübarek Gün ve Geceler 28 Eylül 2012
2013 Mevlit Kandili Kısa Mesajları Mübarek Gün ve Geceler 23 Nisan 2012
2013 Mevlit Kandili Mesajları Mübarek Gün ve Geceler 21 Nisan 2012