Mevlit kandili niçin kutlanıyor

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Wish tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


  1. Mevlid kandili neden kutlanır,mevlid kandilinin anlamı,mevlid kandili nedir,Mevlid kandili ne zaman kutlanır,

    [​IMG]

    Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğum günü olarak kutlanan bu kandil aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir.

    İslam dininin peygamberi olan son peygamber Muhammed´in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

    Mevlid, doğum zamanı demektir. İslam´da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Muhammed´in doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17´ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.Kandil Geceleri İslam´ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye´de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim´den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.