Mevlid Nedir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid Ne Demektir?


  Sözlük anlamı olarak Mevlid; doğmak doğum günü anlamına gelir. Edebi olarak mevlid; Peygamberimizin doğumuna ve bunu anlatan Süleyman Çelebi'nin (ö. 752/1351) manzum eserine denir.

  Bu mevlid, asırlardır, mübarek gün ve gecelerde, ölüm, düğün ve sünnet merasimlerinde okunur ve okutulur. Mevlide, halk arasında mevlid-i şerif de denir. Süleyman Çelebi eserini, Hz. Muhammed (a.s.)'in diğer peygamberlerden üstün olduğunu ispat etmek için yazmıştır.
   
 2. Cevap: Mevlid Nedir?

  Allah razı olsun....
   
 3. Cevap: Mevlid Nedir?

  Edebî bir terim olarak Mevlîd, peygamberin doğumunu, hayatından kısa pasajları, mucizelerini anlatan mesnevi tarzındaki metinlerin tümüne verilen isim olmakla beraber, İslâm edebiyâtında bir edebî türdür.

  Günümüzde Türkiye'de bu türün en tanınan örneği, Süleyman Çelebi‘nin 15. yüzyıl tarihli "Vesîletü'n Necât" (Kurtuluş Vesilesi) ismini taşıyan manzum, Türkçe eseridir.

  Bu nedenle "mevlîd" kelimesi ile kastedilen çoğunlukla Süleyman Çelebi'nin sözkonusu eseridir. Türkçe'de olduğu gibi Arapça, Kürtçe, Arnavutça gibi bir çok dilde de mevlidler yazılmıştır.

  Türkçe mevlid geleneğinde olduğu gibi özel günlerde ve kutsal gecelerde okunduğu gibi, diğer zamanlarda da isteyenler tarafından okunmaktadır.
   
Yükleniyor...
- Mevlid Nedir Forum Tarih
Mevlid Kandili Nedir Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Mevlid kandili nedir ? niçin kutlanır ? İslami Bilgiler 10 Ocak 2014
Mevlid Kandili Nedir Hakkında Kısaca Bilgi Mübarek Gün ve Geceler 20 Kasım 2013
Mevlid Kandili Nedir? Kısaca Hz.Muhammed (sav) 23 Ocak 2013