Mevlid kandilinin önemi ve yapılması gerekenler

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Eylem tarafından 11 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Mevlid kandilinin önemi

Fahri Kainat Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğu geceye “Mevlid Gecesi” denir. Bu mübarek gece Rebiülevvel ayının 12. gecesidir ve dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, her yıl bu geceyi, “Mevlid Kandili” olarak kutlamaktadrlar. Efendimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) doğum günü, tüm Müslümanların bayramıdır.

Bu gecede Fahri Kainat Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğu için sevinenlerin, Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) tazim gösterenlerin affedileceği bildirilmiştîr.

Mevlid kandilinde yapılması gereken ibadetler

-Başta Kur’an-ı kerim okunmalı ve okuyanlar dinlenmelidir!
    -Peygamber efendimize bol, bol salâvat getirilmelidir.
    -Kaza veya nafile namazlar kılınmalıdır. Mümkün olursa tesbih namazı kılınmalıdır.
    -Tefekkürün sevabı bol olduğu için tefekkürde bulunmalıdır Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
    - Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir.
    - Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmelidir.
    - Bol, bol zikirler yapılmalıdır ve günahlar için samimiyetle istiğfar çekilmelidir.
    - Mü’minler ile helalleşip, onların rızalarını alması gerekir.
    - Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmelidir.
    - Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine sevdiklerinin isimlerini zikrederek dualar etmelidir.

mevlid-kandili-forumdas-78.

buzulkuşu bunu beğendi.