Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler nelerdir?

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Yasemin tarafından 11 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler neler?


  Mevlid kelime manasıyla 'doğum zamanı' demektir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed'in doğduğu gece olması sebebiyle ön önemli gecelerden biridir.

  Peki Mevlid Kandilinde neler yapılmalı?

  Sadece mevlid kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur. İşte her kandil gecesinde yapılması gereken ibadetler: Kur"ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

  Peygamber Efendimiz sas'e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.Mevlid kandilinde bol bol Kaza ve nafile namazlar kılınmalıdır eğer varsa o geceye ait nakledilen namazlarıda kılabilirsiniz.

  Mevlid kandili gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah"ın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmek gerekmektedir.Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalıdır.

  mevlid-kandili-3.
   
Yükleniyor...
- Mevlid Kandilinde yapılması Forum Tarih
Mevlid kandilinde yapılması gerekenler ibadet ve dualar Mübarek Gün ve Geceler 29 Aralık 2014
Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler Hangileridir İslami Bilgiler 23 Ocak 2013
Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler Mübarek Gün ve Geceler 22 Ocak 2013
Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken Dualar Dualar ve Faziletleri 6 Şubat 2012