Mevlananın ismi

'İslami Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 24 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mevlananın adı
  Mevlananın tam ismi nedir
  Mevlananın tam adı nedir

  [​IMG]

  Babası Sultanü’l-Ulema Muhammed Bahâeddin Veled’in, 30 Eylül 1207 günü ona verdiği isim Muhammed Celâleddin’dir.

  Mevlânâ’nın bir diğer ismi Rûmî’. Mevlânâ, babasıyla Horasan’dan başlayan bir göç yolculuğuna çıkmış Bağdat, Mekke, Şam, Malatya, Erzincan ve Karaman’ı dolaştıktan sonra yolculuklarına Konya’da nihayet vermişlerdir. Anadolu topraklarına o dönemdeki isminden gelen bir vasıflandırmadır Rûmî. Aynı şekilde Konya’da ikâmet etmesinden dolayı Konyalı anlamında ona Konevî de denilmiştir.

  Rûmî ismi, Mevlânâ isminden sonra onun en çok bilinen ismidir. Bu isim günümüzde Mevlânâ Celâleddin Rûmî şeklinde de kullanılırken, eski zamanlarda bunun şekli Celâleddîn er-Rûmî’dir. Konyalı olduğuna dair isimlendirmeler ise Mevlânâ Celâleddîn el-Konevî, Hazret-i Mevlânâ Celâleddîn el-Konevî’dir. Kâtip Çelebi daha uzun bir isim kullanır: Mollâ Celâleddîn Muhammed b. Muhammed el Belhî sümme el Konevî…

  Mevlânâ lakabı ise; Konya'da henüz ders verdiği günlerde çok genç yaşlarda iken kendisine verilmiş efendimiz veya hazret mânâlarına gelen ilim adamları için bir unvan gibi kullanılan bu hitap zamanla yalnız ona has ve en meşhur ismi olmuştur.
   
Yükleniyor...
- Mevlananın ismi Forum Tarih
Hz. Mevlananın en güzel öğütleri Karışık Sözler 13 Haziran 2014
Hz. Mevlananın insan sevgisini anlatan sözleri Karışık Sözler 10 Mayıs 2014
Mevlananın en güzel sözleri Karışık Sözler 29 Ocak 2014
Mevlananın Barışla ilgili Söylediği Sözler Karışık Sözler 1 Aralık 2013