mevlana kimdir kısa ve öz

'Etüt Merkezi' forumunda Sibel tarafından 23 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. mevlana hakkında kısa ve öz bilgi

  Mevlânâ Celaleddin-i Belhi Rumi 30 Eylül 1207 de doğmuştur.

  Mevlana, bugünkü Afganistan sınırları içerisinde yer alan, horasan bölgesindeki Belh şehrinde 1207 yılında dünyaya gelmiştir. Asıl adı Muhammed Celaleddin’dir. “Mevlaya ait olan” anlamına gelen Mevlana ismi, kendisine genç yaşta ders okutmaya başladığı sıralarda verilmiştir. Anadolulu anlamına gelen Rumi ismi ise kendisine batılılarca verilmiş bir lakaptır.

  Mevlana, gelmiş geçmiş en büyük tasavvufçulardandır. Tasavvuf bir insan sanatıdır ve Mevlana da ömrünün çoğu döneminde insanlara hizmet için çalışmış, halk tarafından sevilen ve sayılan ayrıca bir tasavvuf şairidir. Mevlana henüz 9 yaşındayken çok büyük zorluklar içinde babası Bahâeddin Veled ve annesi Mümine Hatun ile birlikte Konya’ya göç etmişlerdir. 1225 yılında Şerefeddin Lala’nın kızı olan Gevher Hatun ile Karamanda evlenmiştir.

  Mevlana’nın Allah aşkını konu alan şiirleri ve sözleri günümüzde hala önemini yitirmemiştir. Çoğu ders kitaplarında, bazı romanlarda konu olan Mevlana, unutulmayacak bir geçmişe sahiptir. Zira kendisi Allah yolunda kalbini eritmiş, nefsini öldürmüş büyük bir tasavvufçudur.

  İslam ve tasavvuf dünyasında tanınmış bir Fars ancak Bazı araştırmacının iddialarına göre Tacik şair, düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsüdür. Prenses Gürcü Hatunla yakın dosttur.17 Aralık 1273te ölmüştür.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
 2. ısıme yaradı cok tesekkurler :D
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
 3. teşekkür ederim işimi gördünüz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
 4. Mevlana Celaleddin Rumi, 1207 yılında Afganistan'ın Belh şehrinde doğmuş bir sufi ve din bilginidir. Anadolu'nun ünlü evliyalarından sayılan ve hoşgorü felsefesiyle tanınan Mevlana Celaleedin Konya'da yaşamıştır. Lakabı olan mevlana "efendimiz" anlamına gelir, ismindeki "Rumi" ise anadolu'da yaşayan kişi demektir. Şemsi Tebriz'i ile olan manevi dostluğuyla da tanınmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- mevlana kimdir kısa Forum Tarih
Mevlana Ebû Said Evbehi Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 26 Eylül 2012
Mevlana Seyyid Hasan Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 25 Eylül 2012
Mevlana Muhammed Rukıyye Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 25 Eylül 2012
Mevlana Kasım Ali Bedahşi Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 25 Eylül 2012