Mevlana Celaleddin Rumi Sözleri

'Karışık Sözler' forumunda Yasemin tarafından 28 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. Mevlana Celaleddin Rumi Sözleri Kısa

Mevlana Celaleddîn-î Belhi Rumi İslam ve batı dünyasında tanınmış, şâir ve düşünce adamıdır. Mevlana Horasan'ın Belh yöresinde bugün Tacikistan sınırları içinde kalan Vahş kasabasında doğmuştur.Mevlana Celaleddin Rumi hakkında kısa bilgiden sonra hemen birbirinden güzel Mevlana Sözlerine geçelim...

mevlana-.

İşte En Güzel Mevlana Celaleddin Rumi Sözleri

Biri buğday elde etmek için ekin ekerse sonunda saman da elde eder. Fakat saman ekersen buğday elde edemezsin ki!

İnsanlara bir bilgi kaynağı olan Mevlana gerçekten tarihi bir bilgindir. Dünyanın büyük bir çoğunluğu Mevlana 'ı bilmek ve tanımaktadır.

İnsanlar, güller arasında dikenler bulunduğundan şikayet edeceklerine, dikenler arasında güller yaratıldığına şükretmelidir.

Hem gam çağında, hem esenlik çağında Allah’a dayanmadan, tümden ona teslim olmadan başka her şey düzendir, tuzaktır.

Hayatı sen aldıktan sonra ölmek, şeker gibi tatlı şeydir Seninle olduktan sonra ölüm, tatlı candan daha tatlıdır.

Akıl padişahı kafesi kırdı mı, kuşların her biri bir yöne uçar.

Allah mermere emir vermez.

Allah ile olduktan sonra ölüm de, ömür de hoştur.

Acı, acıyla iyileşir, aşk ise daha büyük bir aşkla...

Acı su da, tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma... Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan hal ehli olandır.

Acele şeytan hilesidir, sabır ve tedbir Allah lütfu.

A kardeş, keskin kılıcın üzerine atılmadasın, tövbe ve kulluk kalkanını almadan gitme.

Kimi insan yaşadığı zorlukları bahane edip Allah'tan uzaklaşır,Kimi insan da yaşadığı zorlukları vesile edip Allah'a yakınlaşır.

Bizi bizden başkası zaten ayıramazdı, bize bunu bizden başkası yapamazdı ; Ah be sevgili hamdım belki, ama piştim, yandım, zaten beni senden başkası yakamazdı.

Oruçlunun gülüşü, oruçsuzun secdedeki halinden iyidir. Çünkü oruç, o Rahman'ın sofrasına oturtacaktır.

Nefsinle savaşa girişince; Ben orucu öyle ucuza satmam!” diye kendini yere at, ellerini çırp, ayaklarını vur, diret!

Sen, canının içinde Kur’an nurunu istiyorsan, şunu bil ki, oruç bütün Kur’an’ın tertemiz nurunun sırrıdır.

İnanan kişi, işlerini Allah emretti diye yapar. İnanmayan ise, mücadele ve gösteriş olsun diye yapar. Böyle inatçı kişilerin başlarına toprak saç.