metre hangi mesleklerde kullanılır resimli

'Ders çalışıyorum' forumunda HazaN tarafından 22 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. metre hangi mesleklerde kullanılır resimli

  UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BAZI MESLEKLER

  Uzunluk ölçülerini kullanan bazı meslekler şunlardır: Marangozlar, terziler, inşaat mühendisleri, mimarlar, sıhhi tesisatçılar, teknik ressamlar, inşaat ustaları, kumaş satan esnaflar... Daha pek çok meslek sahibi, uzunluk ölçülerini kullanarak yaptıkları işleri kolaylaştırırlar.Metreyi kullanan bazı meslekleri tanıyalım:

  MARANGOZLUK : Ağaç işleme işidir.Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ : İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.

  TERZİLİK : Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- metre hangi mesleklerde Forum Tarih
dinamometre hangi amaçla kullanılır kısaca Etüt Merkezi 27 Kasım 2014
dinamometre nerelerde ve hangi amaçla kullanılır Bilgi Rehberi 22 Kasım 2014
Kilometre kareye En az insan hangi ilimizde Türkiye ile ilgili 1 Aralık 2010
Elimizdeki dinamometre ile her kuvvetin büyüklüğünü ölçebilir miyiz? Soru Cevap 7 Eylül 2016