Meteoroloji tahminlerini bizlere hangi araçlarla iletmektedir

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Burcu tarafından 20 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

  1. Yüzyıllardır, havanın anlaşılması ve tahmin edilmesi için atmosfer rasatları kullanılmıştır. En önemli rasatlar yer istasyonlarındaki aletler vasıtasıyla ölçülen sıcaklık, barometrik basınç, nem, rüzgar hızı ve yönüdür.

    Sonraları “rawinsonde” sistemi geliştirildi. Bu sistemle atmosferin yukarı sevilerinde bulunan sıcaklık, basınç ve nem değerleri ölçüldü. Balonun yer sistemi ile yaptığı açı takip edilerek yüksek atmosferdeki rüzgar yön ve şiddeti ölçüldü. Bu (temel) ölçümler, meteorolojistlere sadece yeryüzünde değil, atmosferin değişik seviyelerindeki temel bilgiler ve neler olduğunu hakkında veri sağlar.

    Son yıllarda uzaktan algılama yöntemi ile yerden rawinsonde rasatlarının yapılabileceği konusunda çalışmalar yapılmasına rağmen, rawinsonde sistemleri halen meteorolojideki temel aletlerdir.

    Uçaklar, radarlar, uydular ve bilgisayarlar meteorolojistlere bilgi ve kolaylık sağlayan en önemli sistemlerdir. Dünyadaki en büyük ve hızlı bilgisayarlar atmosferik araştırmalar ve hava tahminleri için kullanılmaktadır.
     
Yükleniyor...
- Meteoroloji tahminlerini bizlere Forum Tarih
Meteorolojiden Sağanak Yağış Uyarısı Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Meteoroloji'den Soğuk Hava Uyarısı Sosyal Konular 14 Şubat 2013
Meteoroloji'den Önemli Uyarı 28 Ocak Haberler 28 Ocak 2013
Meteoroloji Uyardı Lodos Geliyor Sosyal Konular 17 Ocak 2013