Metehan Destani

'Masallar ve Hikayeler' forumunda YAREN tarafından 3 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Metehan Destanı,
  Mete han Destanı Hakkında,
  Metehan Destanı Nedir


  Büyük Hun İmparatoru Mete Han‘ ın gençliği Oğuz – Han benzemektedir. Mitoloji tarih olarak sayılmamaktadır. Tarihte olmuş olaylar mitolojinin konusu içersinde yer almaktadır. Bunlar daha çok destan olarak sayılmaktadır. Zamanımızdan 200 yıl önce büyük 1 Türk Tarihi yazmış olan 1 Fransız bilgini, Oğuz Han‘ın Mete olabileceğini söylemiş ve ikisi arasında da 1 bağ görmüştü. Bu Fransız bilgininin görüşü, büsbütün de yanlış değildi.

  Mete‘nin babası öldürüşü ilginç bir şekilde öldürülmüştür. Hunlar arasında da, buna benzer efsaneler yok değildi. Mete gibi büyük 1 hükümdarın ortaya çıkışı, bütün Ortaasya’yı hakimiyeti altına alışı ve ayrıca komşularını da büyük 1 dehşet saçısı nedeni ile, Ortaasya’nın eski mitoloji kahramanlarının hususiyetleri, Mete’ye yakıştırılmış ve onun faaliyetlerine uydurulmuştu.

  Dünya mitolojilerinde Baba öldürme olayı, erkek çocukların şuur altlarında saklı hislerin, masallardaki birer görüntüleri halinde kabul ediliyorlardı. Ortaasya’da söylene gelen efsanelerde büyük kahramanlara, insan üstü hususiyetler verilmek istenmişti. Oğuz Kağan Destanında da, bunun örneklerini pek çok görüyoruz. ”Oğuz‘un ayağı, ayı ayağı gibi, bileği ise, kurt bileğine benziyordu.
   
Yükleniyor...
- Metehan Destani Forum Tarih
Ergenekon destanı metninin türü ,ana fikri,konusu Bilgi Rehberi 29 Temmuz 2014
Duha koca oğlu deli dumrul destanı hakkında bilgi Kısa Bilgiler 26 Aralık 2013
Ergenekon Destanı Hakkında Kısa Bilgi Kısa Bilgiler 31 Ocak 2013
Danişmentliler Destanı Genel Türk Tarihi 9 Eylül 2012